Ceny w tym roku jeszcze będą rosły. "Są powody do zmartwień"

[object Object]
Piotr Szpunar (NBP) o inflacji tvn24
wideo 2/5

Ceny w tym roku jeszcze wzrosną, a inflacja przekroczy trzy procent na przełomie roku - przekonują ekonomiści.

Tempo wzrostu cen w lipcu 2019 roku podskoczyło do 2,9 procent - to najwyższy poziom od siedmiu lat. Czy coraz wyższa inflacja może stać się niebezpieczna dla naszej gospodarki?

Główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak uspokaja. "Przez ostatnie siedem lat dynamika cen w Polsce była niemal nieprzerwanie niższa od ustalonego kilkanaście lat temu celu na poziomie 2,5 proc., czyli od tempa uznawanego przez ekonomistów za optymalne dla gospodarki" - wyjaśnia dla tvn24bis.pl.

Przypomina przy okazji, że "w latach 2008-2012 ceny konsumpcyjne, w tym ceny żywności, rosły wyraźnie szybciej niż obecnie".

"Nie pamiętamy również o bardzo istotnym fakcie, że obecny wzrost cen w Polsce jest nie tylko skutkiem szoków, na które zupełnie nie mamy wpływu i którym nie możemy przeciwdziałać, jak choroba ASF (afrykańskiego pomoru świń - red.) w Chinach, która winduje ceny wieprzowiny, lub susza w Europie, która podnosi ceny warzyw i owoców, lecz również mocnego popytu i szybkiego wzrostu gospodarczego. W tym sensie podwyższona inflacja jest objawem siły gospodarki" - zaznacza Bujak.

Główny ekonomista PKO BP zwraca też uwagę, że "inflacja w Polsce jest nadal niższa niż w większości najważniejszych gospodarek w naszym regionie (Czechy, Rumunia, Słowacja, Węgry), a wzrost gospodarczy jest w naszym kraju najszybszy".

Tłumaczy też, że choć inflacja w Polsce może jeszcze rosnąć, to "będzie się mieścić w przedziale uznawanym za najbardziej korzystny dla gospodarki".

Trudno doszukiwać się problemu

Także zdaniem ekonomisty mBanku Marcina Mazurka, nie ma dowodów na to, że inflacja na poziomie od trzech do pięciu procent jest szkodliwa.

"Kluczowe jest to, jak się zmienia i z czego wynika. Jedna trzecia (jeśli nie więcej) polskiej inflacji to wynik szoków podażowych na rynku żywności. Inflacja jest w celu NBP i trudno doszukiwać się na razie problemu" - uważa Mazurek.

Dodaje też, że "inflacja jeszcze wzrośnie i przekroczy trzy procent na przełomie roku, a potem zacznie spadać", a jeśli sytuacja w rolnictwie będzie sprzyjająca, to "w przyszłym roku to spadek może być znaczący".

Powody do zmartwień

Większym pesymistą jest profesor Witold Orłowski, rektor Akademii Vistula. Przekonuje on, że poziomem inflacji powinniśmy zacząć się martwić. Tym bardziej, że - w jego ocenie - jest ona zaniżona o jeden punkt procentowy "z powodu zamrożonych cen energii". Gdyby nie to, to cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego byłby przekroczony - twierdzi prof. Orłowski.

Ekonomista ostrzega również, że w przypadku spowolnienia gospodarki i przy niskim bezrobociu, rosnąca inflacja może stać się dużym problemem. Zwraca też uwagę, że bierna postawa banku centralnego w tej kwestii może mieć negatywne skutki w przyszłości.

- Nie jest tak źle, jakby mogło się niektórym wydawać. Ale z drugiej strony, są powody do zmartwień. NBP nie przyjmuje do wiadomości, że jest ryzyko inflacyjne i nie podejmuje żadnych działań. Może się okazać, że słusznie czyni. Ale jeśli się pomyli, to gdy się zorientuje, może być już za późno, by temu problemowi przeciwdziałać - mówi profesor Orłowski.

Inflacja odczuwalna

Oprócz inflacji liczonej (np. przez GUS lub inne ośrodki statystyczne) jest jeszcze inflacja odczuwalna - to jak wzrost cen odbierają konsumenci. A ta w ostatnim czasie może się wydawać ogromna. Każdy, kto robił ostatnio zakupy na bazarze wie, że niektóre warzywa i owoce podrożały nie o 2-3, a o kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

"Zapominamy, że oprócz żywności, którą kupujemy niemal codziennie, i która akurat obecnie drożeje, na ogólny poziom cen mierzony przez urząd statystyczny składa się również wiele innych towarów, z których część tanieje - np. sprzęt AGD i RTV oraz sprzęt i usługi telekomunikacyjne. Dlatego inflacja w percepcji konsumentów, w powszechnym społecznym odbiorze, może wydawać się wyższa, niż jest faktycznie" - wyjaśnia rozbieżności pomiędzy inflacją liczoną i odczuwalną Bujak.

Problemu z inflacją odczuwalną w tym momencie nie widzi również Mazurek, według którego jej wzrost spowodowałby, że pracujący chcieliby to sobie odbić poprzez podwyżki wynagrodzeń.

"Mimo rynku pracy pracownika badania koniunktury (np. te NBP) nie pokazują wzrostu presji płacowej, a nawet lekko ona spada" - przekonuje ekonomista mBanku.

Marcin Mrowiec z Banku Pekao wskazywał niedawno, że za wzrost inflacji odpowiadają głównie "ceny żywności i napojów bezalkoholowych, których dynamika na poziomie 6,8 proc. rok do roku jest najwyższym odczytem od 2011 roku".

Wpływ gwałtownie rosnących cen żywności na inflację nie przeniesie się jednak na to, w jaki sposób jest ona obliczana przez GUS.

- Zmiany są robione tylko raz w roku - koszyk zmienia się na początku roku. Do końca roku nie przewidujemy żadnych zmian - zapewnia tvn24bis.pl rzeczniczka prasowa prezesa GUS Karolina Banaszek.

Autor: Krzysztof Krzykowski / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters