Poczta Polska zapowiada, że odbije InPostowi sądy


Dzięki wygraniu konkursu na operatora wyznaczonego oraz bliskiego wejścia na giełdę, Poczta Polska ma jasną perspektywę rozwoju – powiedział w piątek minister Andrzej Halicki. Dodał, że w tak ważnej funkcji jak operator wyznaczony nie ma miejsca dla patologii.

- Wolny rynek nie oznacza anarchii. Rynek pocztowy, to rynek, w którym podmioty muszą przestrzegać prawa pocztowego i innych obowiązków: ochrony tajemnicy korespondencji i danych osobowych. Jeśli ktoś chce pełnić taką funkcję, musi te kryteria spełniać, a nie je ignorować. Mówię o tym dlatego, że od kilku lat mieliśmy do czynienia z psuciem tego rynku – powiedział w piątek dziennikarzom minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

Jakość procesu

Szef MAC odniósł się do opublikowanych w marcu wyników kontroli Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który wykrył nieprawidłowości wśród kilku prywatnych operatorów pocztowych. Zastrzeżenia dotyczyły m.in.: niezapewnienia warunków do przestrzegania tajemnicy pocztowej i doprowadzenia do ujawniania danych, przechowywania awizowanych przesyłek (w tym przesyłek sądowych) bez odpowiedniego nadzoru, naruszenia przepisów wydawania osobom uprawnionym przesyłek awizowanych, niewłaściwego oznaczania przesyłek sądowych, nieprzestrzegania terminów ich dostarczania itp. Jak dodał Halicki, MAC powinien dbać o zachowanie jakości realizowanych usług, dlatego wymaga od UKE rzetelnego sprawdzania działalności operatorów. - Dane nie powinny znaleźć się w rękach osoby do tego nieuprawnionej. Uważam, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby realizować wolny rynek, a jednocześnie odzyskać kontrolę nad jakością tego procesu – dodał Halicki. Minister zaznaczył również, że z powodu wymienionych zastrzeżeń cieszy go wybór Poczty Polskiej na pocztowego operatora wyznaczonego, ponieważ funkcję powinien pełnić podmiot, który faktycznie ma ku temu możliwości. - Z dużą satysfakcją i nadzieją odebrałem informację, że oferta Poczty Polskiej dostała prawie maksymalną liczbę punktów (210 na 220 możliwych). Jeśli myślimy kategoriami konsumenta, to powinniśmy eliminować patologie rynku, jak obsługiwanie korespondencji przez osobę nieuprawnioną, w warzywniaku czy kiosku - dodał. Obowiązek wybrania operatora wyznaczonego nakłada na kraje członkowskie Unia Europejska. Celem jest zapewnienie obywatelom - na liberalizującym się rynku pocztowym - dostępu do wysokiej jakości usług, świadczonych po przystępnych cenach, na takich samych zasadach na terenie całego kraju. Poczta Polska, która obecnie jest operatorem wyznaczonym, wygrała konkurs na lata 2016 - 2025.

Monopolista?

Jak podkreślił prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak, przegranie konkursu oznaczałoby konieczność zmniejszenia firmy. Dodał, że funkcja operatora wyznaczonego pełni bardzo ważną rolę w nowej strategii spółki, której ogłoszenie w marcu przyczyniło się do tego sukcesu. - UKE w warunkach konkursu oczekiwało pokazania, jak usługa powszechna będzie realizowana w przyszłości, dlatego tak dużą rolę przykładamy do naszej strategii i jej aktualizowania - powiedział Jóźkowiak. Halicki odniósł się z kolei do zarzutów formułowanych m.in. przez Polską Grupę Pocztową, jakoby monopol Poczty miał kosztować podatników ponad 2 mld zł rocznie. - Nie ma zagrożenia, by ktokolwiek dopłacał do usług oferowanych przez operatora wyznaczonego. To zupełnie nieprawdziwy zarzut - powiedział szef MAC. - Poczta Polska nie rości sobie prawa do bycia monopolistą. Nie opieramy naszej strategii na posiadaniu największego udziału w rynku, tylko na dochodach. Chcę, by ta struktura miała sensowną rentowność - uzupełnił Jóźkowiak. Halicki dodał, że cieszy go również bliskie wejście na giełdę, zarówno Banku Pocztowego na jesieni tego roku, jak i samej Poczty w roku przyszłym. - Poczta Polska musi zostać dokapitalizowana, a najlepszą drogą do tego jest wejście na giełdę. Jesteśmy w stanie przeprowadzić to w przyszłym roku - dodał. - Poczcie potrzebny będzie znaczny zastrzyk kapitału do realizacji strategii rozwijania usług paczkowych i handlu elektronicznego. Będziemy wykorzystywać wszystko, co może wspomóc restrukturyzację, ponieważ nie otrzymujemy na to żadnej dotacji. Do Poczty nikt nie dopłaca - zaznaczył Jóźkowiak.

Start w przetargu

Prezes Poczty dodał także, że Poczta zamierza wystartować w nowym przetargu na obsługę sądów i prokuratur. Poczta wystąpiła ze skargą do Krajowej Izby Odwoławczej, której przedmiotem są warunki przetargu przedstawione przez resort sprawiedliwości. - Prosiliśmy ministerstwo, by warunki ukazały się wcześniej, aby mieć więcej czasu na poznanie wymogów, dotyczących urządzenia (służącego do potwierdzania odbioru przesyłki podpisem) - poinformował. Zaznaczył jednocześnie, że w żadnym kraju europejskim, sądów i prokuratur nie obsługuje inny operator niż operator wyznaczony. Halicki dodał z kolei, że również ma zastrzeżenia dotyczące warunków przetargu, a swoje uwagi przekazał ministrowi sprawiedliwości. Nie wyjaśnił jednak, czego one dotyczyły. Do końca tego roku, sądy i prokuratury obsługuje prywatny operator InPost, który wygrał przetarg MS w 2013 r.

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl