Strona Komisji Nadzoru Finansowego jest niedostępna od wielu godzin. "Zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową" - poinformował tvn24bis.pl Jacek Barszczewski, rzecznik instytucji. Eksperci donoszą także o problemach banków i podejrzewają "najpoważniejszy ujawniony atak na infrastrukturę krytyczną oraz sektor bankowy w historii naszego kraju".
O sprawie jako pierwsza poinformowała Zaufana Trzecia Strona. Serwis donosi, że "od ponad tygodnia polski sektor bankowy walczy z bardzo skutecznymi włamywaczami. Nieznani sprawcy uzyskali jakiś czas temu dostęp do stacji roboczych oraz serwerów w co najmniej kilku bankach i wykradli z nich dane". Zdaniem ekspertów, prawdopodobny związek z tą sytuacją ma tymczasowa niedostępność witryny Komisji Nadzoru Finansowego.
"Na stronie prowadzone są prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia" - taki komunikat od czwartkowego południa widnieje na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.
Atak hakerów
W odpowiedzi wysłanej tvn24bis.pl Jacek Barszczewski z Departamentu Komunikacji Społecznej KNF wyjaśnia, że "w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową www.knf.gov.pl".
"Wewnętrzne systemy raportowania przez podmioty nadzorowane funkcjonują niezależnie od systemu informatycznego obsługującego stronę internetową i pozostają bezpieczne" - dodaje, jednocześnie podkreślając, że prace Urzędu przebiegają w sposób niezakłócony.
Jak informuje przedstawiciel KNF, w tej sprawie zostało złożone zawiadomienie do właściwych organów ścigania, z którymi Urząd ściśle współpracuje.
"Strona internetowa została wyłączona przez administratorów z UKNF w celu zabezpieczenia materiału dowodowego. Urząd pozostaje w bieżącym kontakcie z przedstawicielami nadzorowanych sektorów, w tym bankowego, których działalność nie jest w żadnym stopniu zagrożona - zapewniono w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.
Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys powiedział PAP w piątek, że resort wie o tym incydencie i analizujemy sprawę. - Badają ją też odpowiednie służby. Jesteśmy tu w stałym kontakcie ze wszystkimi interesariuszami - zaznaczył. KNF zobowiązywała banki do podwyższania standardów bezpieczeństwa i utrzymywania infrastruktury teleinformatycznej na odpowiednio wysokim poziomie.
Bezpieczeństwo w bankach
"Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z najpoważniejszym ujawnionym atakiem na infrastrukturę krytyczną oraz sektor bankowy w historii naszego kraju" - informuje Zaufana Trzecia Strona.
Według informacji serwisu, w ostatnich dniach kilka działających w Polsce banków odnalazło w swojej sieci zaawansowane technicznie złośliwe oprogramowanie, nieznane wcześniej narzędziom antywirusowym.
"W wielu bankach trwa w tej chwili skrupulatny przegląd wszystkich komputerów, serwerów oraz rejestrów ruchu sieciowego. Niektóre badanie zakończyły i potwierdziły, że nie były ofiarami ataków. Inne nadal szukają, zatem nie jest wykluczone, że liczba potwierdzonych infekcji może wzrosnąć" - podsumowują eksperci.
W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy o raporcie dotyczącym cyberprzestępstw. Zobacz materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS (18.11.2016):
Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock