Bunt i kompromis doprowadzą Greków do bankructwa. "Igranie z Grexitem jest głęboko antyeuropejskie"

Czy Grecja pożegna się z euro?Duncan Hull/CC BY 2.0

Mieszanka buntu i gotowości do kompromisu - taką postawę prezentują Ateny w rozmowie ze swoimi zagranicznymi wierzycielami. W obliczu zbliżającej się niewypłacalności, Grecja musi jak najszybciej osiągnąć z nimi porozumienie ws. reform. Ale na razie się na to nie zanosi, a czas i pieniądze wkrótce się skończą.

Grecja, odcięta od rynków i odmawiająca na razie zaakceptowania warunków stawianych jej przez pożyczkodawców, może w ciągu najbliższych tygodni stanąć przed bardzo trudnym wyborem: wypłacić pensje i emerytury swoim obywatelom (2,4 mld euro) czy spłacić długi wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). 1 maja Ateny muszą wypłacić Funduszowi 203 mln euro, a 12 maja 770 mln euro. Kolejne 1,6 mld euro muszą przekazać w czerwcu.

Nierealny termin

MFW i Unia Europejska zamroziły plan ratunkowy dla Aten do momentu, kiedy grecki rząd osiągnie z nimi porozumienie w sprawie kompleksowego pakietu reform. Do jego podpisania ma dojść 24 kwietnia na spotkaniu ministrów finansów strefy euro w Rydze, ale teraz wydaje się, że ten termin jest - jak powiedział jeden z unijnych urzędników - zbyt ambitny.

To budzi obawy, że grecki rząd nie będzie w stanie w najbliższym miesiącu wypłacić MFW jednej z rat swojego długu. Brak pieniędzy na koncie Funduszu może oznaczać dla Grecji niewypłacalność, a ostatecznie wyjście ze strefy euro.

Szefowa MFW Christine Lagarde podkreśliła wczoraj, że Fundusz nie odłoży terminu płatności rat, które Ateny powinny wkrótce zapłacić MFW.

W krótkim okresie bankructwo Aten doprowadziłoby do zawieszenia awaryjnego wsparcia ze strony Europejskiego Banku Centralnego, zamknięcia greckich banków, kontroli przepływu kapitału oraz niestabilności gospodarczej. Mimo, że z powodu niewypłacalności Grecja nie będzie musiała automatycznie upuścić strefę euro, to premierowi Ciprasowi byłoby bardzo ciężko utrzymać swój kraj w eurolandzie. A było to jedną z obietnic jego partii Syrizy, która m.in. dzięki niej wygrała styczniowe wybory.

Grexit to katastrofa

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici powtórzył w czwartek, że "Grexit" byłby katastrofą, ale stwierdził jednocześnie, że jego skutki ekonomiczne byłyby do opanowania przez pozostałe kraje strefy.

Moscovici przyznał, że "czas zaczyna naglić", aby zawrzeć porozumienie ze stojącą na krawędzi bankructwa Grecją. Zastrzegł, że na liście reform, którą Grecja ma przedstawić swoim wierzycielom, "brakuje wielu rzeczy".

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział w czwartek Reutersowi, że jest nastawiony "mocno optymistycznie" ws. dogadania się z wierzycielami do końca kwietnia, pomimo istnienia tarć w takich kwestiach jak reformy emerytalne i pracownicze.

Gra na zwłokę?

Grecki minister finansów Janis Warufakis oświadczył przy okazji wiosennej sesji MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie, że jego kraj jest zdeterminowany pozostać w strefie euro, a "igranie z Grexitem jest głęboko antyeuropejskie".

Podkreślił zarazem, że kredytodawcy Grecji, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW, muszą nieco ustąpić jeśli chodzi o wymagane przez nich reformy, a także przyjąć do wiadomości, że poprzedni program pomocowy dla Grecji, oparty na drastycznych oszczędnościach, zawiódł. - Wypróbowaliśmy to lekarstwo, ale nie zadziałało - powiedział Warufakis. Powtórzył, że Ateny są gotowe do "kompromisu w celu znalezienia szybkiego porozumienia, ale nie dadzą się poświęcić". - Grecja nie może po prostu podpisać spod istniejącym porozumieniem dotyczącym długu, które nie rozwiąże jej problemów ekonomicznych - dodał minister w kuluarach waszyngtońskiego spotkania.

Reformy muszą być

Wierzyciele Aten uważają, że reformy w Grecji, o które teraz toczą się tak zażarte spory, są absolutnie niezbędne do osiągnięcia porozumienia. Christine Lagarde wielokrotnie zwracała uwagę, że Grecja musi przeprowadzić reformy swojego systemu emerytalnego, ponieważ obecny nie jest zrównoważony. Musi także naprawić swój system podatkowy i zliberalizować rynek produktów i usług, aby zwiększyć konkurencję.

Rządy krajów eurolandu, które są największymi wierzycielami Grecji, mają nadzieję, że dogadają się z Atenami w kwestii pełnej listy reform do czasu spotkania w Rydze. Gdy tak się stanie Grecja otrzyma więcej pieniędzy z Unii Europejskiej.

Ale jak podkreśla jeden z urzędników z Brukseli, są małe szanse na to, aby jakiekolwiek decyzje dotyczące wypłat dla Grecji zostały podjęte do następnego tygodnia. - Spodziewam się, że rzeczy przyśpieszą w ciągu najbliższych dwóch tygodni - powiedział. Dodał, że nie jest wykluczone, że w tej sprawie ministrowie krajów strefy euro mogą spotkać się na nadzwyczajnym posiedzeniu, jeszcze przed kolejnym spotkaniem, zaplanowanym na 11 maja.

Grecja wróci do drachmy? "Plan jest przygotowywany"
Grecja wróci do drachmy? "Plan jest przygotowywany"TVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Duncan Hull/CC BY 2.0

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W związku z cłami w Ameryce rośnie liczba zamówień u małych i średnich producentów - pisze "Wall Street Journal". Dziennik podkreśla jednak, że firmy mają duży problem ze znalezieniem pracowników, co stawia pod znakiem zapytania realizację zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących powrotu fabryk i miejsc pracy do USA. Liczba wakatów w zakładach produkcyjnych sięga obecnie ponad pół miliona.

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Źródło:
PAP

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

- Każdy powinien mieć możliwość zapłacenia za żywność, opiekę zdrowotną i leki zarówno za pomocą płatności cyfrowych, jak i gotówką - powiedział prezes Riksbanku Erik Thedéen. Szef szwedzkiego banku centralnego zwrócił uwagę na coraz bardziej niestabilną sytuację na świecie, w tym na groźby cyberataków i awarii.

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk zaczął schodzić na dalszy plan - zauważa w poniedziałek portal Politico. Mimo że bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa nie zniknął całkowicie z życia politycznego, to republikanie przestali o nim wspominać.

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

Źródło:
PAP

W poniedziałek weszły w życie cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego między innymi w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD - przekazało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych.

Odwet drugiej gospodarki świata

Odwet drugiej gospodarki świata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z maksymalnej ceny energii w drugiej połowie 2024 roku, mają czas do 30 czerwca, by złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego sprzedawcy energii - przypomniał resort klimatu. Brak dokumentu grozi korektą rozliczeń oraz naliczeniem odsetek.

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Decora, podejrzewając, że producent paneli podłogowych naruszał konkurencję poprzez ustalanie cen produktów oraz podział rynku sprzedaży - przekazała firma w komunikacie. Zdaniem spółki postępowanie "jest nieuzasadnione".

Znany producent pod lupą urzędu

Znany producent pod lupą urzędu

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl