W lutym 2022 roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich badanych obszarach gospodarki kształtuje się na poziomie wyższym lub zbliżonym do notowanego w styczniu - podał Główny Urząd Statystyczny. W związku z pandemią COVID-19, jedynie branża hotelarska i gastronomiczna nadal odczuwają obawy o swój rozwój.
Jak skomentował Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, najlepiej koniunkturę oceniają przedsiębiorcy działający w branży informacja i komunikacja oraz finansów i ubezpieczeń. Odpowiednio wskaźniki ogólnego klimatu koniunktury są dodatnie i wynoszą 12,8 i 17 pkt.
"Z punktu widzenia ostatnich danych makroekonomicznych oraz naszych prognoz wydaje się, że kolejne miesiące w przemyśle muszą przynieść pewne wystudzenie rozgrzanego do czerwoności przetwórstwa przemysłowego. Wskaźnik przyszłej koniunktury jest lepszy niż przed miesiącem, ale nadal jest ujemny i wynosi -12,7 pkt, przy lepszej bieżącej ocenie (-8,7 pkt)" - czytamy w komentarzu ekonomisty.
Ekspert zauważa, że w szczegółowych danych opublikowanych przez GUS widać, również że branża budowlana patrzy w przyszłość z większym pesymizmem. Analityk wyjaśnia, że "to zapewne za sprawą ciągle rosnących stóp procentowych, stopniowego łagodzenia akcji kredytowej, a tym samym zmniejszania się popytu na rynku inwestycji".
Branża hotelarska z niepokojem patrzy w przyszłość
"W dodatkowym badaniu dotyczącym wpływu pandemii COVID-19 widać, że przedsiębiorcy uwierzyli w zapowiedzi polityków o końcu piątej fali. W zasadzie dla większości gałęzi gospodarki pandemia już nie ma negatywnego wpływu na działalność. Jedynie branża hotelarska i gastronomiczna nadal odczuwają obawy o jej rozwój" - pisze ekspert.
Zwraca uwagę na dane, według których dla 75 proc. wszystkich przedsiębiorców z tej branży pandemia w najbliższym miesiącu będzie zagrażać stabilności prowadzenia działalności lub będzie miała poważne konsekwencje.
"Dla przypomnienia to właśnie ta branża ucierpiała najbardziej w czasie pierwszych fal pandemii. Jednocześnie ówczesne restrykcje spowodowały z jednej strony spadki przychodów, a z drugiej strony niemożność ich szybkiego odbudowania – odpływ pracowników i wyraźnie niższe wynagrodzenia. Ta branża charakteryzuje się najniższym wskaźnikiem koniunktury, wynoszącym w lutym (-15,8 pkt)" - czytamy.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock