Zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Sprawdziliśmy godziny otwarcia sklepów

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

Największe sieci handlowe w Polsce zdecydowały o skróceniu godzin handlu w swoich placówkach w Wielką Sobotę. W większości przypadków zakupy zrobimy do godziny 13.00.

Kwestię zakupów w Wielką Sobotę reguluje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele. Na podstawie tych przepisów handel w te dni, ale także "czynności związane z handlem" (między innymi magazynowanie, inwentaryzacja), mogą być wykonywane do godziny 14.00.

Co ważne, w piątek placówki będą otwarte w standardowych godzinach.

Wielka Sobota - godziny otwarcia sklepów

Najkrócej spośród największych sieci handlowych - do godziny 12.30 - w Wielką Sobotę będą otwarte sklepy Lidl. Biuro prasowe Biedronki poinformowało nas, że w Wielką Sobotę, wszystkie sklepy sieci będą czynne do godziny 13.00.

Podobnie wygląda sytuacja w Kauflandzie. "Przed świętami Wielkiej Nocy sklepy Kaufland czynne będą w standardowych godzinach, za wyjątkiem Wielkiej Soboty (20 kwietnia br.), kiedy wszystkie markety mają skrócone godziny otwarcia dla klientów do godziny 13.00" - czytamy w odpowiedzi.

Ponadto zakupy w sobotę do godziny 13.00 zrobimy także w Tesco, Polomarket, Auchan oraz Carrefour. "W przypadku sklepów franczyzowych Carrefour Express i Globi, o godzinach otwarcia decydują bezpośrednio właściciele tych sklepów" - wskazano w komunikacie.

Nieco dłużej, bo do godziny 13.30 będą otwarte sklepy Dino. Do godziny 14.00 zrobimy natomiast zakupy w Żabce. "Po godzinie 14.00 decyzję o otwarciu placówki samodzielnie podejmują przedsiębiorcy korzystający z wyłączeń zawartych w Ustawie" - poinformowali przedstawiciele sieci.

"Informacje o dokładnych godzinach otwarcia sklepów Klienci znajdą w poszczególnych placówkach. Większość sklepów Żabka pracuje w dni objęte ograniczeniami korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzących sprzedaż osobiście" - dodano.

W największych sklepach zakupów nie zrobimy w niedzielę i poniedziałek. Ratunkiem mogą być mniejsze placówki pod warunkiem, że sprzedaż w nich właściciel prowadzi "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Żabka otwarta w Lany Poniedziałek?

Przedstawiciele sieci Żabka przypomnieli, że w Wielkanoc i pierwszy dzień świąt "obowiązują takie same zasady działalności jak w niedziele objęte ograniczeniami handlu". "Franczyzobiorcy sklepów Żabka mogą więc skorzystać z dopuszczonej przez Ustawę wyłączeń. Decyzję o otwarciu sklepu podejmą sami franczyzobiorcy, a informacje o godzinach otwarcia będą dostępne w poszczególnych placówkach" - wskazano.

Czynne pozostaną także stacje benzynowe.

ZOBACZ TEŻ > Dni wolne w 2019 roku. Zaplanuj długie weekendy

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl