Fotowoltaika bije kolejny rekord. W piątek około południa polskie źródła fotowoltaiczne pracowały ze średnią mocą 8376,15 MW - wynika z danych operatora elektroenergetycznego systemu przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).
Tym samym poprawiono wynik z 29 marca 2023 roku, który wynosił 7539,08 MWh. Z kolei 28 lutego br. było to 6996 MWh.
Z danych godzinowych PSE wynika, że rekordowa moc fotowoltaiki utrzymywała się w piątek od godziny 11. "Kolejny #rekord #PV (7,7 GWh) padł już dziś między 10 a 11, ale idziemy po więcej" - pisała przed południem na Twitterze Fundacja Instrat.
"Jak powiedział, tak zrobił: rekordowe 8 376 MWh energii elektrycznej z #PV w polskim systemie między 12 a 13. Wartość szczytowa bardzo dokładnie odpowiadała prognozom @pse_pl" - dodano w kolejnym wpisie.
Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska, zwrócił uwagę na wyraźne poprawienie poprzedniego rekordu. "Jest rekord fotowoltaiki, i to nie byle jaki - lepszy o 10 proc." - zauważył.
Fotowoltaika w Polsce
Z raportu Urzędu Regulacji Energetyki (URE), opublikowanego w drugiej połowie marca br., wynika, że na koniec 2022 roku do sieci elektroenergetycznych przyłączonych było ponad 1,2 mln mikroinstalacji, 99 proc. z nich to instalacje fotowoltaiczne. Ich moc zainstalowana wyniosła ponad 9,3 gigawata (GW).
W 2019 roku moc zainstalowana mikroinstalacji OZE przekroczyła 1 GW. Oznacza to, że w ciągu ostatnich czterech lat moc zainstalowana wzrosła dziewięciokrotnie.
Prezes URE Rafał Gawin wskazywał, że "znaczenie tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju będzie coraz większe, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, w której pożądane jest wytwarzanie i zużywanie energii na poziomie lokalnym". "Jednak wprowadzenie takiej mocy mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego wymaga pilnego dostosowania infrastruktury sieciowej" - dodał.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock