Europejczycy gotowi na wyrzeczenia. Mogą pracować więcej i wydajniej

Z kraju

freeimages.com Aż 91 proc. Europejczyków zadeklarowało, że jest w skłonnych pracować dłużej lub bardziej wydajnie

Europejczycy są gotowi dłużej i wydajniej pracować. Ale w zamian oczekują wyższych dochodów czy lepszej edukacji - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Tak wynika z raportu McKinsey Global Institute "A window of opportunity for Europe". Badanie objęło 16 tys. osób w ośmiu krajach.

Mocne deklaracje

Aż 91 proc. Europejczyków zadeklarowało, że jest w skłonnych pracować dłużej lub bardziej wydajnie. A także zaakceptować pewne zmiany w świadczeniach socjalnych – mówi Daniel Boniecki z McKinsey & Company. W sumie w Europie wśród tych, którzy zgadzają się na wyrzeczenia, 84 proc. gotowych byłaby pracować ciężej i dłużej, a 58 proc. zgodziłoby się na zmniejszenie osłon socjalnych. Ale oczekują, że takie "wyrzeczenia" przyniosą im wyższe wynagrodzenie i podniesie się jakość ich życia – wskazuje Boniecki. Jak wynika z badania, najwięcej wskazań dotyczy poprawy opieki zdrowotnej (95 proc.), poprawy środowiska do życia i edukacji - odpowiednio 93 i 89 proc. Po 84 proc. wskazań uzyskały zaś większe dochody i poprawa bezpieczeństwa publicznego.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: freeimages.com