Nowy blok w elektrowni Turów znów wyłączony. Zidentyfikowano usterki

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Mueller o karach za kopalnię Turów
Piotr Mueller o karach za kopalnię TurówTVN24
wideo 2/6
TVN24Piotr Mueller o karach za kopalnię Turów

Blok energetyczny o mocy 496 megawatów w Elektrowni Turów znów nie działa. Jednostka została wyłączona 4 października, w celu usunięcia zidentyfikowanych usterek w obszarze wentylatora spalin - poinformowała TVN24 Biznes Małgorzata Babska, rzeczniczka prasowa PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Blok nie działał również w okresie wakacyjnym.

Elektrownia Turów należy do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Rzeczniczka prasowa PGE podkreśliła, że "wszystkie przeprowadzane przez generalnego wykonawcę prace mają na celu dalszą, stabilną pracę nowej jednostki wytwórczej w Turowie". Data zakończenia prac została wyznaczona na 28 października.

"Prace na bloku prowadzi generalny Wykonawca inwestycji – konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, Budimex SA oraz Técnicas Reunidas SA, który w ramach podpisanej w 2013 r. umowy na budowę bloku 'pod klucz' był zobligowany nie tylko do zaprojektowania i wybudowania bloku energetycznego, ale także w okresie eksploatacji do usunięcia usterek niepowstałych z winy Inwestora" – czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

To nie pierwsza taka sytuacja w ostatnich miesiącach, kiedy nowy blok energetyczny został wyłączony. Jednostka nie działała przez około miesiąc w okresie wakacyjnym. Spółka PGE informowała wówczas, że "postój bloku, wynikający wprost z zapisów kontraktu, rozpoczął się 19 czerwca 2021 roku". W tym czasie wykonawca dokonał przeglądu technicznego urządzeń po pierwszym miesiącu eksploatacji jednostki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Elektrownia Turów - nowy blok

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów o mocy 496 MW został oddany do eksploatacji w maju tego. "Blok jest jednostką centralnie dysponowaną i jego obciążanie uzależnione jest od zapotrzebowania w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, a warunkiem przejęcia bloku do eksploatacji przez Elektrownię Turów był pozytywny 72 godzinny test pracy bloku z maksymalnym obciążeniem" – podawała wcześniej w komunikacie PGE.

Podkreślano też, że nowy blok spełnia surowe normy ochrony środowiska. "Emisja SO2 w porównaniu z wyłączonymi wcześniej blokami nr 8, 9 i 10 jest prawie 20-krotnie niższa, a emisja pyłów około 10-krotnie" – mogliśmy przeczytać w komunikacie spółki.

Podkreślano przy tym, że inwestycja w Turowie była ostatnim projektem budowy bloku energetycznego opalanego paliwem węglowym w Grupie PGE.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości