Są poważne opóźnienia po stronie inwestora w realizacji harmonogramu budowy elektrowni jądrowej - wynika ze sprawozdania ministerstwa klimatu. Według resortu dalsza realizacja programu energetyki jądrowej wymaga zdynamizowania. Wcześniej Skarb Państwa podpisał list intencyjny w sprawie zakupu 100 procent udziałów w spółce odpowiedzialnej za przygotowania do budowy.
Za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest odpowiedzialna spółka PGE EJ.
Jej obecna działalność obejmuje opracowanie Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (Raport OOŚ) oraz Raportu Lokalizacyjnego. Rozważane są dwa warianty lokalizacyjne: "Lubiatowo-Kopalino" oraz "Żarnowiec" na Pomorzu. Zakończenie prac nad raportami planowano na drugą połowę 2021 roku.
PGE posiada obecnie 70 procent udziałów w PGE EJ 1, a KGHM, Tauron i Enea po 10 procent udziałów w spółce.
Elektrownia jądrowa w Polsce
Według resortu klimatu "wystąpiły poważne opóźnienia w realizacji harmonogramu przedstawionego przez Inwestora w Programie PEJ po stronie inwestora". "Żadne z przewidzianych do realizacji w objętym sprawdzaniem terminie działań nie zostało wykonane zgodnie z przyjętym harmonogramem oraz upływem czasu objętym sprawozdaniem" - oceniło ministerstwo w sprawozdaniu z realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej za lata 2016-2019.
"Z uwagi na stwierdzone opóźnienia, dalsza realizacja Programu PEJ wymaga zdynamizowania jego realizacji. Do tego niezbędne jest jednak podjęcie decyzji przesądzającej o rozwoju energetyki jądrowej. Działania MK powinny być ukierunkowane na ten cel" - napisano.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podaje, że po jej podjęciu należy przeanalizować obecny system wdrażania projektu i dokonać zmian w sposobie jego realizacji, szczególnie po stronie inwestora.
Sprzedaż udziałów
PGE, KGHM, Enea i Tauron w październiku podpisały list intencyjny w sprawie sprzedaży 100 procent udziałów w spółce PGE EJ 1 na rzecz Skarbu Państwa. W imieniu Skarbu Państwa, reprezentowanego przez prezesa Rady Ministrów, list podpisał pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
W liście znalazł się zapis o tym, że państwo zamierza kupić udziały w spółce do końca 2020 roku.
Jednocześnie zastrzegano, że list intencyjny nie pociąga ze sobą zobowiązania stron do dokonania transakcji, a decyzja uzależniona będzie od wyników negocjacji oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.
Także w październiku została zawarta polsko-amerykańska międzyrządowa umowa o współpracy między rządami w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.
Zgodnie z planami rządu, od 2033 roku co dwa lata mają być uruchamiany kolejne bloki jądrowe. W sumie ma ich być sześć w dwóch lokalizacjach, sumaryczna moc ma wynosić 6-9 GW.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock