Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, że mogło dojść do złamania zakazu ujawniania informacji poufnych - przekazała Komisji Nadzoru Finansowego w komunikacie dotyczącym zmian ceny akcji Elektrociepłowni Będzin. KNF skierowała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułu 180 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
Jak podano, wszczęte 23 czerwca 2023 r. postępowanie wyjaśniające dotyczące potencjalnego złamania zakazu ujawniania lub wykorzystania informacji poufnej nie wykazało naruszeń art. 14 lit. a Rozporządzenia MAR tj. złamania zakazu wykorzystania informacji poufnych.
"W ramach innych czynności nadzorczych sprawdzono prawidłowość wypełniania obowiązków informacyjnych w zakresie informacji poufnych i sprawozdawczości finansowej" - dodano.
KNF kieruje sprawę do prokuratury
"Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, że mogło dojść do naruszenia art. 14 lit. c Rozporządzenia MAR, tj. złamania zakazu ujawniania informacji poufnych, opublikowanych raportami bieżącymi nr 40/2023 oraz 46/2023. W związku z tym w dniu 18 września 2023 roku Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 180 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi." - napisała w komunikacie KNF.
Na początku lipca UKNF poinformował, że czynności nadzorcze przeprowadzone przez Urząd nie wykazały nieprawidłowości w obrocie akcjami Elektrociepłowni Będzin, notowanymi na GPW. UKNF miał jednak prowadzić czynności wyjaśniające dotyczące potencjalnego złamania zakazu ujawniania i wykorzystania informacji poufnej.
UKNF podawał, że analiza zleceń i transakcji, zawieranych na akcjach spółki w okresie od 1 do 22 czerwca 2023 roku w zakresie potencjalnej manipulacji kursem, nie potwierdziła podejrzenia manipulacji na rynku. KNF zdecydowała wówczas o niewystępowaniu do GPW z żądaniem zawieszenia obrotu akcjami spółki.
Umowa z Orlen Synthos Green Energy
Akcje EC Będzin notowały w czerwcu skokowe wzrosty. Pod koniec maja br. kosztowały nieco poniżej 7 zł. 21 czerwca wyceniano je na 71 zł.
W czerwcu Elektrociepłownia Będzin podała, że zawarła z Orlen Synthos Green Energy umowę o zachowaniu poufności (NDA) w sprawie rozmów dotyczących możliwej inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300 na terenach posiadanych przez spółki zależne.
Spółka wskazała, że zawarcie umowy stanowi początek rozmów pomiędzy stronami i docelowa struktura współpracy, forma, jak i warunki realizacji projektu nie są przez strony ustalone.
Z kolei Orlen Synthos Green Energy podał w oświadczeniu, że nie planuje współpracy z EC Będzin dotyczącej SMR, a umowa o zachowaniu poufności podpisana została na prośbę EC Będzin w celu przedstawienia kryteriów posiadanej lokalizacji.
Elektrociepłownia Będzin SA jest spółką giełdową, notowaną od grudnia 1998 r. na rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego Elektrociepłownia Będzin w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, na mocy aktu przekształcenia z dnia 23 lutego 1993 roku - czytamy na stronie spółki.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24