O 315 tysięcy zmniejszyła się w 2016 roku liczba osób pobierających zasiłki okresowe. Zdaniem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda to miedzy innymi efekt programu 500 plus.
W odpowiedzi na poselską interpelację w sprawie korelacji między rządowym programem 500 plus a liczbą świadczeń wypłacanych przez miejskie ośrodki pomocy społecznej, wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że liczba świadczeń społecznych przyznanych w 2016 roku w formie zasiłku okresowego spadła o 11,6 proc., tj. o 315,4 tys. świadczeń w porównaniu z 2015 rokiem.
Efekt programu
"Spadek rok do roku liczby osób objętych świadczeniem w formie zasiłku okresowego to m.in. efekt programu 500 plus" - podkreślił wiceminister. Szwed zwrócił uwagę, że w 2017 roku w dalszym ciągu obserwowany jest spadek liczby osób korzystających z tej formy pomocy społecznej. Według danych resortu pracy w I półroczu tego roku, w porównaniu z danymi za okres styczeń–czerwiec 2016 roku, liczba osób, którym przyznano świadczenie okresowe, była niższa o 49,7 tys. (spadek o 15 proc.). Według Szweda pełna ocena wpływu programu 500 plus na pomoc społeczną, w tym liczbę osób, którym przyznano świadczenia pomocy społecznej w formie zasiłków, będzie widoczna po zebraniu i analizie danych w ramach sprawozdania MRPiPS-03 za 2017 rok.
Autor: tol/ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24