Nie w każdym przypadku przedsiębiorca musi zarejestrować własną firmę. Rozwiązaniem dla prowadzących drobną sprzedaż jest działalność nierejestrowana. Aby jednak z niej skorzystać trzeba spełnić kilka warunków. Jakie są korzyści z działalności nierejestrowanej? Jak ją założyć? Jak wystawiać faktury? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Działalność nierejestrowana, zwana też działalnością nierejestrową, to odpowiednie rozwiązanie dla osób prowadzących drobną działalność, taką jak na przykład niewielka sprzedaż w internecie.
Kiedy można skorzystać z działalności nierejestrowanej?
Z działalności nierejestrowanej mogą skorzystać osoby fizyczne, której przychody w ramach działalności gospodarczej w żadnym miesiącu nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku najniższe wynagrodzenie w gospodarce wynosi 2250 złotych, więc przychody osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną nie mogą w tym roku przekroczyć 1125 złotych miesięcznie.
W przypadku przekroczenia wspomnianego limitu, działalność zostaje uznana za działalność gospodarczą. Na zarejestrowanie działalności gospodarczej, od momentu przekroczenia limitu, ma się siedem dni.
Z działalności nierejestrowanej nie mogą skorzystać osoby, które prowadziły wcześniej działalność, chyba że firma przed 30 kwietnia 2017 roku została wykreślona z ewidencji przedsiębiorców i nie była rejestrowana ponownie.
Dlaczego warto założyć działalność nierejestrowaną?
Prowadzący działalność nierejestrowaną nie muszą odprowadzać składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne. Jednak w przypadku zawarcia umowy o świadczenie usług lub umowy zlecenie podmiot zawierający ją z osobą prowadzącą działalność nierejestrową musi odprowadzać składki ZUS.
Korzystający z tego rozwiązania nie muszą też zgłaszać działalności w ewidencji przedsiębiorców w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), urzędzie skarbowym i GUS. Tym samym nie potrzebują oni numerów identyfikacyjnych NIP i REGON.
Nie trzeba też nie płacić comiesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek. Niewątpliwą zaletą prowadzenia działalności nierejestrowanej jest też brak konieczności prowadzenia skomplikowanej księgowości. Wymagana jest natomiast uproszczona ewidencja sprzedaży.
Działalność nierejestrowana i obowiązki
Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną nie są jednak zwolnieni z pewnych obowiązków. Są oni bowiem "przedsiębiorcami" w świetle prawa cywilnego. Dotyczy to na przykład relacji z konsumentami, w tym prawa do odstąpienia przez nich od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni.
Jak prowadzić ewidencję sprzedaży?
W ramach uproszczonej ewidencji sprzedaży należy odnotować sprzedaż za każdy dzień. W zapisie powinny znaleźć się: liczby, daty sprzedaży, wartości sprzedaży i wartości sprzedaży narastająco.
Dzięki dokładnemu prowadzeniu ewidencji osoba prowadząca działalność nierejestrowaną może szybko ustalić, czy nie przekroczyła limitu przychodów.
Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?
Osiągnięte w ramach działalności nierejestrowanej przychody trzeba rozliczyć w ramach PIT-36. W zeznaniu rocznym znajduje się specjalna rubryka "działalność nierejestrowa", którą należy uzupełnić. Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie musi płacić zaliczek na podatek.
Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną może też odliczyć w zeznaniu koszty związane z wykonywaniem swojej działalności. Muszą być one jednak udokumentowane. Nie wolno więc zapomnieć o przechowywaniu dowodów niezbędnych do prowadzenia działalności zakupów.
Jak założyć działalność nierejestrowaną?
Zainteresowani działalnością nierejestrowaną muszą jedynie zacząć prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, a później rozliczyć się w ramach PIT-36.
Działalność nierejestrowana i faktury
Prowadzący działalność nierejestrowana musi wystawić fakturę jedynie, gdy zażądano jej w trzy miesiące od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Taka faktura powinna zawierać tylko: datę wystawienia, numer kolejny, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług, cenę jednostkową towaru lub usługi, a także kwotę należności ogółem oraz imię i nazwisko osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną.
Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock