Dlaczego Putin jest uwielbiany w Rosji i gdzie pojechać na sylwestra? Święta w TVN24 Biznes i Świat

Świąteczne wydania serwisów informacyjnych poprowadzi Michał Sznajder. Na sobotni program "Atlas Świata" zaprasza Magdalena Ogórek

Święta w TVN24 Biznes i Świat to podsumowanie kończącego się roku w polityce, gospodarce i kulturze. Zastanowimy się także dlaczego Władimir Putin jest uwielbiamy w Rosji oraz podpowiemy, gdzie tanio pojechać na Sylwestra. Nie zabraknie również ciekawych reportaży.

25 grudnia, Boże Narodzenie

Świat potępia Rosję za wojnę na Ukrainie - a w Rosji Putin jest podziwiany. Rosjanie mówią o nim: mądry, odważny, sprawiedliwy - popierają go i wierzą mu. Tak bardzo i tak bezkrytycznie, że wygląda to - z zewnątrz - jak wielka rosyjska sekta. Zresztą są tacy, którzy z kultu Putina uczynili wręcz religię. Wszystko to - z perspektywy Moskwy oraz małych wsi - w reportażu dziennikarki programu "Czarno na białym" Katarzyny Górniak, o godz. 11:30.

W samo południe przeniesiemy się do Watykanu, gdzie błogosławieństwo "Ubi et orbi" wygłosi papież Franciszek. W studio gościem Michała Sznajdera będzie historyk kościoła Magdalena Ogórek.

Okazuje się, że w święta nie trzeba siedzieć w domu. Coraz więcej Polaków decyduje się zerwać z tradycją i pod koniec grudnia wyruszyć w podróż. I to wcale nie do krewnych. Przed nami także sylwestrowe wojaże - bo Nowy Rok można powitać w bardzo dziwnych miejscach. Dokąd jeździmy i czego szukamy? W pierwszy dzień świąt o godz. 13:30 na to pytanie odpowie dziennikarz TTV i podróżnik, Jakub Porada.

Donald Tusk na czele Unii Europejskiej. Jak Polak pokieruje sprawami Wspólnoty? Czy Unię pobudzi nowy pakiet inwestycyjny? I jak Europa odnajdzie się w obliczu konfliktów na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie? Rok w Europie ocenią o godz. 16:15 Marek Cichocki z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Robert Zmiejko z SGH.

Na Ukrainie "zielone ludziki", w powietrzu bombowce i myśliwce, pod wodą atomowe krążowniki a na orbicie rakiety balistyczne. Rosja jest aktywna militarnie, jak nigdy dotąd. Czy to tylko prężenie muskułów? I czy w przyszłym roku nie zobaczymy więcej wojskowego sprzętu z czerwoną gwiazdą? O godz. 18:00 Michał Sznajder będzie o tym rozmawiał ze specjalistą do spraw wojskowości, Wojciechem Łuczakiem.

26 grudnia, drugi dzień świąt

26 grudnia 2004 roku gigantyczne tsunami nawiedziło południowo-wschodnią Azję. Potężny kataklizm pochłonął 120 tysięcy ludzkich istnień. Rozmiary tragedii pokazywali wtedy między innymi reporterzy Faktów TVN: w Indonezji Maciej Woroch, a na Sri Lance Dariusz Prosiecki. W drugi dzień Świąt o godz. 11:00 - dokładnie dekadę po ataku żywiołu - opowiedzą o strachu, desperacji, obowiązku i ogromnej nadziei.

Kiedy Rosja anektowała Krym, a jej żołnierze wspierali separatystów na Ukrainie NATO postanowiło o wzmocnieniu wschodnią flanki. Ostatni rok zmienił wiele w naszej polityce obronnej. Na co musimy przygotować się w następnym? W południe o wyzwaniach stojących przed Polską i NATO Michał Sznajder będzie rozmawiał z prof. Katarzyną Żukrowską z Instytutu studiów Międzynarodowych SGH oraz płk. Maciejem Marszałkiem z Akademii Obrony Narodowej.

W japońskich restauracjach McDonald's można dostać tylko małe frytki. Sieć racjonuje swój specjał, bo ma problemy z dostawami. Dokerzy z amerykańskich portów nie mogą porozumieć się z armatorami, a samoloty są za drogie. Czy ziemniaków nie da się wyhodować w Japonii? Dlaczego Kraj Kwitnącej Wiśni jest skazany na import? W drugi dzień świąt o godz. 12:30 porozmawiamy o tym z dziennikarzem i japonistą, Rafałem Tomańskim.

O godz. 14:35 informacyjna wojna o Donbas. Jak rosyjskie media służą propagandzie Moskwy? Jak konflikt relacjonuje zaangażowana prasa ukraińska? Ostatni rok we wschodnich mediach w autorskim przeglądzie prasy Agnieszki Szypielewicz z portalu tvn24.pl.

Święta w kosmosie to nie tylko gwiazda betlejemska. To także kosmiczne podsumowanie roku. Ważnych wydarzeń było sporo: lądowanie na komecie, pierwszy start marsjańskiej rakiety i kłopoty prywatnych firm w drodze na orbitę. W piątek o godz. 18:00 w gwiazdy spojrzymy ze specjalistką ds. prawa kosmicznego Kingą Kolasą-Sokołowską oraz Karolem Wójcickim Centrum Nauki Kopernik.

27 grudnia, sobota

Po świętach, a przed Sylwestrem sprawdzimy, dokąd i za ile można wybrać się, by powitać Nowy Rok. O kierunkach i cenach - o godz. 11:30 - Michał Sznajder porozmawia z podróżnikiem Tomaszem Michniewiczem i specjalistą od tanich wojaży Kamilem Lodzińskim z portalu Fly4free.

O godz. 11:15 świąteczno-noworoczne wydanie "Atlasu Świata", a w nim ostatnie 12 miesięcy w autorskim podsumowaniu. Magdalena Ogórek i jej goście: Katarzyna Górak-Sosnowska, Piotr Schramm, Łukasz Jasina i ks. Kazimierz Sowa.

Państwo Islamskie - te dwa słowa nabrały w mijającym roku nowego znaczenia. Bezwzględni, bajecznie bogaci i wyjątkowo brutalni dżihadyści sieją strach w Iraku i Syrii. Skąd się wzięli i jak z nimi walczyć? W sobotę o godz. 12:00 Michał Sznajder będzie o tym rozmawiał z arabistą i islamistą, prof. Januszem Daneckim.

Polska "Ida" z szansami na Oskara, nowy Bond i Hollywood zastraszone przez Koreę Północną - co w świecie filmu przyniósł mijający rok? W sobotę o godz. 16:00 opowiedzą o tym krytyk filmowy Wiesław Kot oraz Łukasz Muszyński z Filmweb.

Otyły, czyli niepełnosprawny? Tak może wynikać z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Rozpatrywał on sprawę ważącego 160 kilogramów Duńczyka, który stracił pracę. Teraz w niektórych sytuacjach ludzi otyłych będzie chronić prawo gdy nie będą zdolni do pełnej i efektywnej pracy. A może bardziej przydałaby im się praca nad sobą? Czy otyłość może być wymówką? O godz. 17:30 Michał Sznajder porozmawia o tym z dietetyk Alicją Kalińską.

28 grudnia, niedziela

Mijający rok na Bliskim Wschodzie to setki ofiar izraelskiego ataku na Strefę Gazy, bestialstwa dżihadystów z Państwa Islamskiego i zagrożenie ze strony zafascynowanych nimi Europejczyków. W niedzielę o godz. 12:00 Michał Sznajder porozmawia o tym z Patrycją Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentatorką TVN24 Biznes i Świat i dr. Wojciechem Szewko, komentatorem spraw międzynarodowych.

Zastanowimy się jaki to był rok dla Baracka Obamy? Z jednej strony wielkie zwycięstwo Republikanów, z drugiej normalizacja stosunków z Kubą. Za rok o tej porze będziemy mówić mniej o nim, a więcej o następcy lub następczyni. Czy to ostatnie chwile na zapisanie się Obamy w historii? O godz. 12:30 opowiedzą o tym była korespondentka polskich mediów w Stanach Zjednoczonych Małgorzata Zawadka, prowadzący program "Świat" Bartosz Węglarczyk oraz Łukasz Pawłowski z Kultury Liberalnej.

Szkocja zostaje w Koronie, ale czy Zjednoczone Królestwo pozostanie w Unii Europejskiej? O burzliwym dla Brytyjczyków roku, z niedokończoną debatą o imigracji, rosnącą w siłę prawicą i przed narodzinami królewskiego potomka Michał Sznajder porozmawia z historykiem i badaczem protokołu dyplomatycznego Januszem Siborą oraz Rafem Uzarem, angielskim wykładowcą z SWPS.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP

Nie mówię, żeby ludzi nie rozliczać, ja nie mówię, żeby ludzi nie karać za to, że coś ukradli, ale to nie jest temat numer jeden - stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej europoseł PiS Daniel Obajtek. Reporter TVN24 Łukasz Frątczak dopytywał byłego szefa Orlenu o spadek kursu akcji spółki za jego kadencji oraz raport na temat inwigilacji posłów opozycji na zlecenie firmy.

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Źródło:
tvn24.pl

Kraków i Warszawa zostały w poniedziałek połączone drogą ekspresową S7, a aglomeracja krakowska zyskała trasę S52, która ma usprawnić przejazd północną częścią miasta. Łączna długość obu udostępnionych dziś ekspresówek to 25 kilometrów.

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Źródło:
PAP

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP