Gwałtownie spadają ceny wiśni. Według sadowników kilogram kosztuje w skupie 1 - 1,1 zł, jeszcze tańsze są wiśnie na sok. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystąpił do UOKiK, by urząd zbadał, czy tak niskie ceny nie są wynikiem zmowy przedsiębiorców skupujących owoce.
Z danych zbieranych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że aktualnie ceny wiśni kształtują się na poziomie 1,42 zł/kg za owoce do mrożenia oraz 1,08 zł/kg za owoce do tłoczenia. Oznacza to, że ceny oferowane w bieżącym sezonie pozostają o ok. 50 proc. niższe niż w poprzednich, w których podaż kształtowała się na zbliżonym poziomie.
Interwencja ministra
Sprawie postanowił się przyjrzeć minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który w czwartek wystąpił do prezesa Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji "o podjęcie stosownych działań mających na celu zbadanie czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup wiśni nie naruszają zasad konkurencji".
Do resortu napływają liczne sygnały kierowane przez rolników. Z zaprezentowanych przez nich informacji wynika, że niektóre zakłady przetwórcze skupujące wiśnie mogą stosować porozumienia ograniczające konkurencję, które polegają na ustalaniu zaniżonych cen skupu, tzw. zmowy cenowe.
Prognozy zbiorów
Polska jest dużym producentem wiśni, trzecim po Turcji i Rosji. Bieżące ceny skupu wiśni oferowane przez przedsiębiorstwa prowadzące przetwórstwo tych owoców są jednak znacznie niższe od notowanych w latach poprzednich.
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prognozuje, że w tym toku należy się spodziewać zbiorów na poziomie 175 tys. ton, czyli zbliżonym do uzyskanego w latach 2011 i 2012, kiedy to średnie ceny skupu wiśni do mrożenia wyniosły odpowiednio 2,65 zł/kg i 3,30 zł/kg.
Średnie zbiory w latach 2011-2015 wyniosły tymczasem 179 tys. ton.
Eksport owoców
Wiśnie w przeważającej części są wykorzystywane jako surowiec w przemyśle przetwórczym do produkcji mrożonek i koncentratu soku, a sytuacja jej przetwórców zależy głównie od popytu zagranicznego. Np. w sezonie 2014/2015 wyeksportowano 60,6 tys. ton po średniej cenie 0,79 euro za kg, podczas gdy w 2011/2012 wywóz był na poziomie 72,8 tys. ton po cenie 1,25 euro za kg. Spadek eksportu notowany jest od momentu wprowadzenia przez Rosję embarga na import żywności z UE. Według ministerstwa rolnictwa duża niestabilność rynku wiśni jest spowodowana także m.in. dużym rozdrobnieniem producentów, którzy oferują na ogół małe partie owoców i nie mają możliwości prowadzenia skutecznych negocjacji przed sprzedażą. Kolejnym czynnikiem są rosnące koszty siły roboczej, co z kolei wpływa na wzrost kosztów produkcji wiśni.
Zobacz materiał z programu "Fakty z zagranicy" w TVN24 BiS o truskawkowej rewolucji (06.08.2015):
Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia (CC-BY-SA-3.0)