TVN24 Biznes | Z kraju

Wysokie ceny gazu mają utrzymać się do początku przyszłego roku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Mateusz Walczak o inflacji w Polsce
Mateusz Walczak o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/7
TVN24Mateusz Walczak o inflacji w Polsce

Ceny gazu utrzymają się na wysokim poziomie w pierwszym kwartale 2022 roku - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski. Dodał, że spodziewa się pewnego spadku od drugiego kwartału. Jak podkreślał, w wyniku zbiegu kilku czynników, na rynku gazu w Unii Europejskiej sytuacja jest niespotykana od wielu lat.

Jak tłumaczył Majewski, obecnie magazyny gazu w Europie są zapełnione w ok. 50-60 proc., podczas gdy zazwyczaj o tej porze roku było to ponad 90 proc. Zastrzegł, że w Polsce sytuacja jest inna. Jak wynika z danych operatora magazynów Gas Storage Poland - 1 września polskie magazyny były wypełnione w 91 proc., a zapasy przekraczały 3 mld m sześc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny gazu 2022 - kiedy spadną?

Majewski ocenił, że wzrosty cen gazu w Europie wywołane zostały m.in. ograniczeniem podaży przez Gazprom i przekierowaniem dostaw LNG na rynki azjatyckie. Dodał, że przy rosnącym popycie, mniejszy stopień zapełnienia magazynów i nerwowość wynikająca z konieczności ich zapełnienia przed zimą powodują wzrost cen.

- Ciężko wyrokować, jakie będą ceny w drugim półroczu. Mamy jednak wiarygodne dane co do kontraktów terminowych nawet do pierwszego kwartału 2022 roku i spodziewamy się, że wysokie ceny się utrzymają. Dopiero od drugiego kwartału 2022 r. widzimy w kontraktach terminowych pewien spadek cen gazu - dodał prezes PGNiG. Zastrzegł też, że wpływ na zachowanie cen będzie miała pogoda zimą.

Ceny gazu na europejskich giełdach sięgają obecnie 50 euro za MWh. W ubiegłym roku były wielokrotnie niższe, zawierając się w przedziale 5-15 euro.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości