- Zdziwienie budzi fakt, że zaczyna się wyważać otwarte drzwi, czyli budować to, co jest zbudowane - komentował Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich pomysł Ministerstwa Finansów stworzenia Centralnej Bazy Rozliczeniowej. Gość TVN24BiS zapewniał, że ZBP dysponuje już podobnym narzędziem i jest gotowy udostępnić to państwu za opłatą.
- My w sektorze bankowym dla dwóch ważnych celów prowadzimy już taką identyfikację, czyli znajdowanie kont dla konkretnej osoby albo odwrotnie - znając konta, znajdowanie właściciela. My to mamy - mówił Groszek.
ZBP podzieli się narzędziem
Wiceprezes ZBP wspomniał, że przy Krajowej Izby Rozliczeniowej istnieje system, który jest wykorzystywany w przypadku zajęć komorniczych, bądź przy poszukiwaniu właścicieli tzw. rachunków uśpionych.
Groszek zapewnia, że gdyby rząd zwrócił się z prośbą o udostępnienie tej funkcji, mógłby otrzymać do niej prawa na warunkach komercyjnych.
- Banki czy komornicy też płacą za to, że poprzez ten system zlokalizowany w Krajowej Izbie Rozliczeniowej poszukuje się różnych rachunków - wyjaśniał gość TVN24BiS.
Ale nie za darmo
Groszek przyznał, że ZBP pobierałby opłaty za takie usługi od państwa, ponieważ prowadzenie takiej bazy jest kosztowne. - Oczywiście, że byśmy chcieli zarabiać, bo to kosztuje. Jeżeli np. komornik poszukuje rachunków jakiejś konkretnej osoby, to trzeba zapytać 700 banków czy tego rachunku nie ma - tłumaczył Groszek.
Zdaniem wiceprezesa ZBP, „za ułamek ceny, którą się wyda na Centralną Bazę Rachunków, można mieć to samo”.
- Ten sam cel można osiągnąć taniej, bez naruszania jakichkolwiek kanonów czy bezpieczeństwa państwa, mieć ten sam efekt, to po co budować od nowa? - zastanawiał się Groszek. - Ja myślę, że to jest taka ogólna nieufność do tego, co nie jest państwowe. I to jest złe - mówił Groszek, wspominając, że zasoby ZBP sprawdziły się podczas operacji na rzecz programu Rodzina 500 plus. - Oczywiście to trzeba uregulować szerzej, my musimy to rozbudować, natomiast najgorsze jest zaczynanie od nowa - mówił wiceprezes ZBP. - Państwo będzie to robiło dłużej i drożej - ocenił.
Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock