Jabłka dużo droższe niż przed rokiem

Z kraju

Jak będą kształtować się ceny w nadchodzącym roku?db | tvn24bis.pl
wideo 2/3

Ceny jabłek na rynku hurtowym w Broniszach z ubiegłorocznych zbiorów są wysokie, wahają się od 2 do 4,5 zł za kilogram. Oznacza to, że są one o 50-150 procent droższe niż rok temu. Sadownicy już czekają na nowe zbiory, które zapowiadają się dobrze.

- Tegoroczna aura sprzyja kwitnieniu drzew i krzewów owocowych. Na Mazowszu jest już po kwitnieniu czereśni, pogoda była korzystna dla oblotów pszczół - wskazała rzeczniczka Bronisz Małgorzata Skoczewska. Zdaniem Grzegorza Pagacza, sadownika z rejonu łódzkiego, towaru powinno być dużo, jednak jakość może być zróżnicowana. Ponieważ wiosna przyszła dość gwałtownie, na części plantacji nie zdążono przeprowadzić wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, na przykład cięć.

- Bliższy szacunek co do wielkości plonów będzie można sporządzić w czerwcu - zaznaczył sadownik.

Ceny innych

W pełni kwitnienia są teraz grusze i wiśnie. W ocenie sadowników handlujących w Broniszach, gruszek nie powinno zabraknąć, o ile w tym roku nie będzie gwałtownego spadku temperatury w okresie tzw. "trzech ogrodników" (11-13 maja). Na plantacjach agrestu już tworzą się zawiązki. W jednej trzeciej sadów jabłoniowych rozpoczęło się kwitnienie. Jak informują plantatorzy truskawek, uprawy przezimowały dobrze, a ciepła i słoneczna pogoda sprzyja dobremu kwitnieniu. Krzewinki spod włókniny kwitną już w wielu rejonach, ale także plantacje polowe zaczynają wchodzić w fazę kwitnienia. Na rynku w Broniszach można kupić truskawki sprowadzane z Grecji w cenie 10-17 zł za kilogram. Natomiast jest już pełny wybór warzyw nowalijkowych. Duże są dostawy szparagów zielonych i białych. W ofercie hurtowej kilogram kosztuje od 14 do 22 zł za kilogram. Szparagów jest sporo, bowiem pogoda sprzyja ich uprawie. Jest już polska kalarepa w cenie około 3 zł za sztukę, rabarbar w cenie 7-8 zł za kg. Tanieje sałata, a także pomidory czerwone. Cena za opakowanie 6 kg waha się od 26 do 32 zł. Drożeje natomiast ubiegłoroczna marchew, która teraz sprzedawana jest w cenie od 1,8 do 2,5 zł za kilogram.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu