Jeżeli ktoś się zorientował, że zrobił błąd we wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500 plus, to może go złożyć jeszcze raz tym samym kanałem - powiedział w TVN24 Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Uspokajał też, że osoby, które źle wypełniły wniosek dostaną e-maila od gminy z prośbą o korektę i z informacją, jakie dokładnie błędy zostały popełnione.
Jak powiedział Marczuk w urzędach oraz online złożono już ponad milion wniosków o świadczenie z programu Rodzina 500 plus. - Przez internet złożono już 299,6 tys. wniosków. Przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS wpłynęło 5,5 tys. wniosków, natomiast przez ePUAP 8,5 tys. Resztę złożono za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Oznacza to 95 proc. wniosków internetowych złożono za pośrednictwem banków - sprecyzował.
Z kolei w urzędach złożono już ok. 730 tys. wniosków. - Zbliżamy się więc do liczby 1 miliona 50 tys. wniosków - powiedział wiceminister. - W przyszłym tygodniu osiągniemy zapewne 2 miliona wniosków - prognozował.
Bank nie przepuści wniosku z błędami
Marczuk przyznał, że we wnioskach zdarzają się pomyłki. - Szczególnie miało to miejsce w początkowym okresie programu, kiedy jeszcze nie wystartowaliśmy z dużą akcją informacyjną i przed tym, kiedy nie wprowadziliśmy jeszcze tzw. twardej walidacji we wnioskach elektronicznych. Teraz bank nie przepuści wniosku dopóki nie wypełnimy wszystkich niezbędnych pól - powiedział. Jak zaznaczył, najczęstszy błąd polegał na tym, że przy ubieganiu się o świadczenie na drugie dziecko do składu rodziny nie wpisywano pierwszego dziecka i współmałżonka - Zdarzały się też takie błędy, że ktoś wpisał dane osobowe dziecka, a nie wpisał jego numeru PESEL - powiedział Marczuk. Gość TVN24 wyjaśniał, że jeżeli ktoś sam się zorientował, że zrobił błąd we wniosku, to może go złożyć jeszcze raz tym samym kanałem. - Jeżeli ktoś się zastanawia, czy zrobił błąd to może sobie wydrukować swój wniosek i sprawdzić (jego poprawność - red.) w instrukcji, która jest dostępna na naszej stronie internetowej. Osoba, która zrobiła błąd we wniosku dostanie e-maila od gminy z prośbą o korektę i z informacją, jakie dokładnie błędy zostały popełnione. Wtedy może złożyć wniosek jeszcze raz - tłumaczył wiceszef MRPiPS.
Jaki program?
Z początkiem kwietnia ruszył program Rodzina 500 plus, dzięki któremu rodzice mogą otrzymać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a rodziny mniej zamożne - również na pierwsze. Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Wniosek można złożyć w formie tradycyjnej - w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, a także online: za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez ePUAP oraz prowadzony przez MRPiPS portal emp@tia. Świadczenie wypłacane będzie przez gminy - gotówką albo bezpośrednio na konto wnioskodawców.
Autor: tol/gry / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24