Od 1 lipca właściciele lub zarządcy domów, bloków i obiektów usługowych mają obowiązek złożenia deklaracji dotyczącej tego, czym są one ogrzewane. Jest z tym jednak kłopot, bo portal do składania deklaracji nie działa poprawnie. Jak poinformował TVN24 Biznes Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, niektóre funkcje systemu zostały już przywrócone, ale właściciele i zarządcy nieruchomości wciąż nie mogą korzystać z serwisu.
Informacje o awarii serwisu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (https://zone.gunb.gov.pl) otrzymaliśmy na Kontakt 24 od naszych czytelników. "Od wczoraj powinna być możliwość złożenia deklaracji online, jednak wczoraj system nie działał, a dziś mogą logować się tylko gminy" - napisał pan Wojciech.
Inny internauta, pisząc o awarii, przypomniał, że za brak deklaracji o źródłach ogrzewania budynków grożą kary.
Awaria systemu
W odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes przedstawiciele odpowiedzialnego za CEEB Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego napisali, że "problemy techniczne" wystąpiły już w dniu uruchomienia serwisu 1 lipca. Jak jednak zaznaczyli, "pomimo występujących problemów użytkownicy złożyli w dniu wczorajszym ponad 1000 deklaracji".
"Trwają prace nad przywróceniem funkcjonalności portalu. Wczoraj do późnych godzin nocnych prowadziliśmy prace naprawcze, które zakończyły się wymiernym sukcesem i doprowadziły do uruchomienia systemu logowania gmin w systemie. Dzisiaj od rana gminy mogą już korzystać z systemu" - czytamy w przesłanej odpowiedzi.
"W chwili obecnej wszystkie nasze siły skupione są na przywróceniu funkcjonalności składania deklaracji źródła ciepła i spalania paliw przez właścicieli i zarządców nieruchomości" - dodano.
Nowy obowiązek od 1 lipca
1 lipca 2021 r. wszedł w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce – chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Można złożyć je w formie papierowej lub online w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Właściciele i zarządcy obiektów, które posiadają źródło o mocy do 1 MW mają na wysłanie dokumentu 12 miesięcy – w przypadku budynków już istniejących, a 14 dni – w przypadku nowo powstałych obiektów.
Z informacji zamieszczonej na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że za brak deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń, co oznacza, że może sięgnąć 5 tys. zł. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim samorząd "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach czynnego żalu.
CEEB ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie będą gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.
Docelowo w ewidencji mają się znaleźć informacje dotyczące ok. 5 mln budynków w całym kraju.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock