Polski banknot uznano za najlepszy na świecie

Z kraju

Wielka Brytania wprowadza plastikowe banknotyTVN24 BiS
wideo 2/4

Banknot o nominale 20 złotych "1050-lecie Chrztu Polski", wyemitowany przez Narodowy Bank Polski, został uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski na świecie - podała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która wydrukowała ten nominał.

Wyróżnienie przyznano podczas tegorocznej Currency Conference, która odbyła się w dniach 14-17 maja w Kuala Lumpur. Ex aequo z polskim banknotem otrzymał je Bank Centralny Chin za banknot 100-yuanowy. Nagroda, przyznawana przez International Association of Currency Affairs (IACA), jest jedną z najbardziej cenionych w branży producentów banknotów.

Kolejne wyróżnienie

Nagroda przyznana Narodowemu Bankowi Polskiemu jest kolejnym wyróżnieniem dla banknotów emitowanych przez NBP i wyprodukowanych przez PWPW. Przed dwoma laty nagrodzony został banknot na podłożu polimerowym - "Setna rocznica utworzenia Legionów Polskich". W tym roku do nagrody IACA za najlepszy banknot promocyjny nominowany został także banknot promocyjny "Szachy", prezentujący najnowsze technologie używane w PWPW. Currency Conference to organizowane od 1992 r. coroczne wydarzenie skupiające przedstawicieli banków centralnych, instytucji finansowych i innych podmiotów zaangażowanych w politykę monetarną i przemysł związany z papierami wartościowymi na całym świecie.

Banknot o nominale 20 złotych "1050-lecie Chrztu Polski", wyemitowany przez Narodowy Bank PolskiPWPW

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PWPW