Litwa zmienia zasady wjazdu. Testy nie dla wszystkich

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Prof. Fal: Omikron jest niewątpliwie bardziej zakaźny, ale nie tak ciężko przebiega. To się potwierdza
Prof. Fal: Omikron jest niewątpliwie bardziej zakaźny, ale nie tak ciężko przebiega. To się potwierdza TVN24
wideo 2/5
TVN24Prof. Fal: Omikron jest niewątpliwie bardziej zakaźny, ale nie tak ciężko przebiega. To się potwierdza

Litwa od poniedziałku zmieniła zasady wjazdu do kraju. Podróżni z krajów trzecich nie muszą już poddawać się samoizolacji. Wymagane jest za to wypełnienie formularza pasażera i przedstawienie dokumentu potwierdzającego szczepienie, status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu.

Jak czytamy w komunikacie na stronie litewskiego ministerstwa zdrowia, od 14 lutego podróżni z krajów trzecich nie muszą poddawać się samoizolacji. Wszystkie kraje na świecie, w tym kraje z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (np. Polska), zostały zakwalifikowane do kategorii pomarańczowej. Oznacza to, że podróżni przed przyjazdem na Litwę muszą wypełnić formularz oraz przedstawić dokument potwierdzający jeden z trzech faktów: szczepienie przeciwko COVID-19, przebycie choroby lub negatywny wynik testu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zasady wjazdu na Litwę

Zaświadczenie musi potwierdzać, że od zakończenia cyklu szczepienia minęło od 14 do 270 dni. Limit 270 dni nie dotyczy osób poniżej 18. roku życia. Akceptowane są szczepionki zarejestrowane w Unii Europejskiej.

Za ozdrowieńców są uznawane osoby, w przypadku których od przebytej choroby nie minęło więcej niż 180 dni.

Osoby, które nie są zaszczepione, ani nie są ozdrowieńcami, muszą wykonać test PCR w ciągu 72 godzin przed przyjazdem na Litwę lub test antygenowy w ciągu 48 godzin przed przyjazdem. Osoby podróżujące transportem zbiorowym muszą okazać negatywny wynik testu np. przed wejściem na pokład samolotu. Osoby podróżujące na Litwę własnym transportem muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu lub zapisać się na test po przekroczeniu granicy, który będzie wykonany w ciągu 24 godzin od przyjazdu. Test jest wykonywany na własny koszt.

Ponadto wszyscy podróżni mają obowiązek maksymalnie 48 godzin przed wjazdem zarejestrować się na stronie Litewskiego Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego, wypełniając ankietę dostępną w języku angielskim: https://keleiviams.nvsc.lt/en/form.

Jak czytamy w komunikacie resortu zdrowia, odradza się podróżowanie osobom, które mają objawy przeziębienia np. kaszel, katar, czy gorączkę.

Od soboty, 5 lutego Litwa zwolniła z obowiązku samoizolacji osoby przyjeżdżające z dowolnego kraju strefy Schengen.

Koronawirus na Litwie

Na Litwie minionej doby odnotowano 14 149 zakażeń koronawirusem. W ubiegłym tygodniu dzienna liczba zakażeń wynosiła około 13 tys. Na COVID-19 zmarło na Litwie w ciągu ostatniej doby 14 osób.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości