Sztuczna inteligencja wdrażana w spółkach Skarbu Państwa. Wicepremier podaje przykłady

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwa
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24
wideo 2/7
TVN24 Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwa

Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (AI) wykorzystywane są obecnie w 23 spółkach z udziałem Skarbu Państwa (SSP) - wynika z informacji przekazanych przez wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podkreślił, resort zachęca firmy do inwestowania w realizację projektów związanych z robotyzacją oraz sztuczną inteligencją. Sasin podał też przykłady wdrażanych projektów opartych o AI.

Interpelację w sprawie wsparcia potencjału spółek Skarbu Państwa w zakresie stosowania sztucznej inteligencji skierowała posłanka Hanna Gill-Piątek. Parlamentarzystka przypomniała, że "Polityka dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020" uchwalona przez Radę Ministrów 28 grudnia 2020 roku w celach krótkoterminowych (do 2023 roku) w sekcji AI i innowacyjne firmy wymienia "zdefiniowanie stałych programów wspierania działalności artystycznej i kreatywnej w obszarze AI".

"Wśród narzędzi przewiduje uczestnictwo Ministerstwa Aktywów Państwowych w zidentyfikowaniu spółek, w których potencjał AI mógłby być rozwijany oraz uwzględniany w strategiach biznesowych przedsiębiorstw" - dodała Gill-Piątek. W związku z tym, posłanka zapytała, czy minister aktywów państwowych Jacek Sasin rekomendował spółki, w których potencjał AI mógłby być rozwijany lub uczestniczył w przygotowaniu takiej listy.

Sztuczna inteligencja w spółkach z udziałem Skarbu Państwa

Wicepremier Jacek Sasin przekazał, że MAP uczestniczyło w zidentyfikowaniu spółek z udziałem Skarbu Państwa, w których potencjał sztucznej inteligencji mógłby być rozwijany.

"W wyniku tego działania MAP zidentyfikowało zarówno kluczowe sektory gospodarki, jak i SSP, które rozwijają lub mają w planach implementację technologii sztucznej inteligencji. Pośród tych sektorów należy wymienić branżę bankową, ubezpieczeniową, paliwowo-energetyczną, górniczohutniczą, kolejową, obronną, telekomunikacyjną, pocztową czy też farmaceutyczną" - wymienił szef MAP.

Jacek Sasin poinformował, że rozwiązania oparte o technologię sztucznej inteligencji rozwijane są w 23 spółkach z udziałem Skarbu Państwa:

 • Poczta Polska,
 • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie,
 • Grupa PZU (PZU SA, PZU Życie),
 • PKO Bank Polski;
 • Grupa Azoty,
 • PKP S.A.,
 • Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.,
 • PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.,
 • Polski Holding Hotelowy Sp. z o.o.,
 • Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.,
 • Exatel S.A.,
 • Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze "Victoria" S.A.,
 • Polski Holding Obronny S.A.,
 • Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A.,
 • Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.,
 • Centrum Badań i Dozoru Sp. z o.o.,
 • KGHM Polska Miedź S.A.,
 • Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.,
 • Polska Grupa Górnicza S.A.,
 • Grupa Kapitałowa Enea,
 • Grupa Kapitałowa PGE,
 • PKN Orlen S.A.,
 • Tauron Polska Energia S.A.

Jacek Sasin o przykładach rozwiązań

Minister aktywów państwowych podał też informacje o wybranych projektach dotyczących sztucznej inteligencji. Jak wskazał, PKO Bank Polski wdrożył "Asystenta głosowego IKO", czyli rozwiązanie oparte o algorytmy sztucznej inteligencji. W ocenie Sasina asystent "jest najbardziej zaawansowanym voicebotem na polskim rynku finansowym".

Ponadto bank wdraża rozwiązanie "Biuro Rozwoju Sztucznej Inteligencji – BAU", które ma dostarczać jednostkom biznesowym rozwiązań z różnych obszarów sztucznej inteligencji, m.in. przetwarzania języka naturalnego i wizji komputerowej, w tym m.in. klasyfikatory tekstu, automatyczne analizy opinii, wyszukiwarki semantyczne - czytamy.

Z kolei Grupa PZU realizuje rozwiązanie "Al w Likwidacji 3/Asystent AI", w ramach którego klientom indywidualnym udostępniona została aplikacja, która umożliwia przesyłanie zdjęć i opisu szkody, "dzięki czemu jest ona szybciej analizowana" - wyjaśnił szef MAP. Jacek Sasin wskazał, że system dostarcza również wyceny poszczególnych części oraz naprawy – w ten sposób adresuje wszystkie niezbędne działania, aby w kompleksowy i precyzyjny sposób wycenić szkodę w pojeździe. "W rezultacie pełen kosztorys szkody gotowy jest w zaledwie kilka minut" - podkreślił minister.

Tauron Polska Energia S.A. realizuje projekt "Internet Rzeczy w inteligentnym mieście", którego podstawowym celem ma być stworzenie inteligentnych przestrzeni miejskich w różnych obszarach.

"Ogromne ilości danych pochodzących z liczników energii elektrycznej, czujników jakości powietrza czy kamer będą przetwarzane w czasie rzeczywistym i posłużą do budowania algorytmów predykcyjnych. Sztuczna inteligencja pomoże w prognozowaniu zanieczyszczenia powietrza i ruchu ulicznego, a kamery zainstalowane na latarniach ulicznych będą w stanie zliczać pojazdy, wyłapywać anomalie czy dostarczać informacji na temat wypadków" - podał Sasin.

Wicepremier poinformował również, że m.in. Grupa Azoty realizuje system wsparcia gospodarstw w obszarach rolnictwo precyzyjne i rolnictwo cyfrowe (4.0). "Rozwiązanie ma na celu wdrożenie internetowej usługi monitoringu satelitarnego upraw poprzez praktyczne zastosowanie danych satelitarnych przy optymalizacji dawkowania nawozów mineralnych. Projekt zapewni wsparcie w zarządzaniu gospodarstwem rolnym" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Minister Sasin stwierdził, że jego resort zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę będzie odgrywał rozwój sztucznej inteligencji w przemyśle 4.0, dlatego - jak wskazał - MAP zachęca SSP do inwestowania w realizację projektów związanych z robotyzacją oraz sztuczną inteligencją. "MAP wyraża również gotowość do wspierania SSP, w zakresie swojej właściwości, w rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji poprzez udoskonalanie procesów właściwych dla działania konkretnych SSP" - zadeklarował wicepremier.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: pkobp.pl

Pozostałe wiadomości