Tech

Potężny cyberatak. Popularne serwisy sparaliżowane

Tech

ShutterstockHakerzy zaatakowali amerykańską firmę Dyn

Hakerzy zaatakowali amerykańską firmę Dyn, która zarządza serwerami wykorzystywanymi przez wiele popularnych serwisów społecznościowych. Problemy zgłaszali m.in. użytkownicy Twittera, Spotify czy Reddit.

Gillian Christensen z Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych w rozmowie z agencją Reutera podkreśla, że na razie nie jest jasne, kto jest odpowiedzialny za atak i wskazuje, że trwa "badanie wszystkich potencjalnych przyczyn".

Firma Dyn wyjaśnia, że atak nastąpił w dwóch falach. Pierwszy zakłócił wszelkie operacje przez około dwie godziny. Kilkadziesiąt minut później ujawniono drugi atak, który był przyczyną dalszych zakłóceń. Jak informuje firma, w wyniku ataku ucierpiała infrastruktura na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Problemy dotknęły m.in. Twittera, Spotify, Reddit, Airbnb, Verge. Problemy zgłaszał także Amazon, który miał kilkugodzinną przerwę w działaniu w piątek.

Atak DDoS

Przyczyną paraliżu były ataki DDoS na systemy DNS odpowiadające za otwieranie stron internetowych. System jest obsługiwany właśnie przez firmę Dyn.

To atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów, przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów. Atak DDoS polega na zaatakowaniu ofiary z wielu miejsc jednocześnie. Do przeprowadzenia ataku służą najczęściej komputery, nad którymi przejęto kontrolę przy użyciu specjalnego oprogramowania.

W takiej sytuacji serwery są bombardowane zapytaniami, wskutek czego zajmowane są wolne zasoby, a strony przestają działać.

Naprawa trwa

Reuters przypomina, że 14 października Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych ostrzegał o nowych "kampaniach" hakerów, którzy coraz częściej atakują routery, drukarki, inteligentne telewizory i inne urządzenia, które podłączone do złośliwego oprogramowania zmieniają się w armię "botów" dokonujących ataków DDoS.

"Rozpoczęliśmy monitorowanie i ograniczanie ataku DDoS przeciwko naszej infrastrukturze DNS" - poinformowało Dyn w komunikacie na swojej stronie internetowej. "Nasi inżynierowie działają nad złagodzeniem tego problemu" - dodano.

Doug Madory, dyrektor analiz internetowych w Dyn, powiedział Reuterowi, że nie ma pewności, iż problemy w działaniu Dyn i Amazona są wynikiem tego samego ataku. - Świadczymy usługi dla Amazona, ale ich sieć jest złożona, więc trudno ostatecznie zdefiniować przyczyny w tej chwili - powiedział.

O firmie

Dyn to amerykańska firma, której siedziba znajduje się w Manchester (stan New Hampshire). Jest to jeden z największych dostawców usług, które pomagają zarządzać serwerami DNS, czyli "systemem nazw domenowych". Klientami Dyn są światowe korporacje i firm internetowe takie jak: Pfizer, Visa, Netflix, Twitter, SoundCloud czy BT.

Zobacz jak możemy zabezpieczyć się przed potencjalnym atakiem hakerów (26.04.2016):

Masowy atak hakerów na klientów banki. Zobacz, jak się zabezpieczyć
Masowy atak hakerów na klientów banki. Zobacz, jak się zabezpieczyćTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości