Dziennikarze na celowniku rosyjskich hakerów. "Klasyczne metody KGB"

[object Object]
Jak się bronić przed atakami hakerów?tvn24
wideo 2/3

Ponad 200 dziennikarzy ze świata było celem rosyjskich hakerów - podała w piątek agencja Associated Press. Na celowniku powiązanych z Kremlem przestępców znaleźli się dziennikarze "New York Times", "Washington Post" i niezależnych mediów na Ukrainie.

Według informacji AP, dziennikarze stanowią trzecią największą grupę na stworzonej przez firmę Secureworks liście osób i instytucji, które były celem działań rosyjskich hakerów, zaraz po pracownikach dyplomacji Stanów Zjednoczonych i politykach Partii Demokratycznej. Około 50 dziennikarzy, którzy padli ofiarą hakerów, pracowało dla dziennika "NYT". Kolejnych 50 to korespondenci zagraniczni prasy amerykańskiej oddelegowani do pracy w Moskwie, bądź reporterzy zajmujący się Rosją, pracujący dla mediów niezależnych - tacy jak Paweł Łobkow, czy też osobistości medialne Ukrainy, Mołdawii, państw bałtyckich i Waszyngtonu.

Na zlecenie Kremla

Pozyskana przez AP lista dziennikarzy, którzy byli celem dla rosyjskich cyberprzestępców, dostarcza kolejnych dowodów w dochodzeniu prowadzonym przez służby USA, którego obecną konkluzją jest że hakerzy działali na zlecenie Kremla, a ich celem było wywarcie wpływu na wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Grupa hakerów Fancy Bear do przeprowadzania ataków na dziennikarzy używała przede wszystkim techniki phishingu, dzięki której możliwe jest uzyskanie dostępu do poczty elektronicznej atakowanej osoby. Celem działań było pozyskanie informacji na temat liderów rosyjskiej opozycji, polityków ukraińskich, a także osób powiązanych ze służbami wywiadowczymi w Stanach Zjednoczonych. Rezultatem operacji hakerów z grupy Fancy Bear było też pozyskanie korespondencji elektronicznej odpowiedzialnego za kampanię prezydencką Hillary Clinton Johna Podesty oraz 130 innych Demokratów.

"Metody KGB"

Według pracującej dla "New Yorkera" dziennikarki Mashy Gessen, która w 2015 roku stała się celem działań rosyjskich hakerów, posługiwali się oni "klasycznymi metodami KGB". Gessen opowiedziała o tym, jak "w pewnym momencie zaczęła zauważać wokół siebie pojawiających się w przestrzeni publicznej ludzi głośno mówiących po rosyjsku przez telefon", w sposób wskazujący na to, że "celowo chcieli zwrócić na siebie uwagę". Dziennikarka bezpośrednio powiązała te zdarzenia z faktem, że informacje o służbowych spotkaniach zaczęła umieszczać w kalendarzu Google zsynchronizowanym z jej kontem poczty elektronicznej w usłudze Gmail. - To wszystko było aż nazbyt oczywiste - powiedziała AP. - To była klasyczna metoda zastraszania używana przez KGB - dodała. Pracujący dla "Wall Street Journal" Shane Harris zeznał, że udało mu się wyminąć próbę ataku phishingowego na jego konto e-mail, a sprawę natychmiast zgłosił specjalistom z dziedziny cyberbezpieczeństwa, którzy poinformowali go, że za atakiem stoi grupa hakerów Fancy Bear. Większość dziennikarzy, których hakerzy wzięli na celownik w Rosji, pracowała dla niezależnych wydawców takich, jak "Nowaja Gazieta" czy "Wiedomosti". Zainteresowanie hakerów z Fancy Bear wzbudziło również ponad 30 dziennikarzy na Ukrainie, w tym osoby pracujące dla "Kyiv Post" oraz inni, którzy zajmowali się tematyką rosyjskiej agresji na wschodzie Ukrainy. Zdaniem Natalii Gumeniuk, współzałożycielki niezależnej, informacyjnej strony internetowej Hromadske działającej na Ukrainie, "hakerzy poszukiwali kompromitujących informacji celem dyskredytacji niezależnych głosów Ukrainy".

Kluczowy dowód

Wielu dziennikarzy powiedziało AP, że zdawali sobie sprawę z bycia na celowniku hakerów, dlatego zastosowali dodatkowe zabezpieczenia w celu ochrony dostępu do swoich kont poczty elektronicznej, a także zdecydowali o użyciu jedynie szyfrowanych kanałów dla rozmów prowadzonych w internecie, z wykorzystaniem takich aplikacji, jak Signal, WhatsApp czy Telegram. Agencja AP stwierdza, że kluczowym dowodem w sprawie, który wskazuje na połączenia hakerów z Kremlem, nie jest to, kto był ofiarą prowadzonych działań, ale kiedy te miały miejsce. Według pochodzącej z Armenii dziennikarki Marii Tizian, która zajmowała się sprawą masowych protestów w stolicy kraju, Erywaniu, data ataku na nią - 26 czerwca 2015 roku - świadczy ewidentnie o powiązaniach rosyjskiego rządu z działalnością hakerów. Jej zdaniem, protesty w Erywaniu były bowiem postrzegane jako zagrożenie dla rosyjskich wpływów w regionie. Podobnie myśli pracujący dla internetowego serwisu informacyjnego Bellingcat Elliot Higgins, który wielokrotnie był namierzany przez hakerów po tym, "jak tylko zaczęliśmy pozwalać sobie (jako Bellingcat - red.) na silne twierdzenia w sprawie zestrzelenia MH17" nad wschodnią Ukrainą, kiedy to w 2014 zginęło 298 osób. Serwis Bellingcat odegrał kluczową rolę w dostarczeniu dowodów obciążających Rosję, którym Moskwa wciąż zaprzecza.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP