Nowi właściciele Allegro na przełomie roku chcą sfinalizować transakcję przejęcia tej spółki za 3,25 mld dolarów. Liczą, że w finansowanie transakcji zaangażują się polskie banki. Fundusze nie wykluczają dalszych przejęć na rynku, a samo Allegro może po kilku latach zostać przez nich sprzedane na giełdzie.
Kilka dni temu Naspers podpisał umowę sprzedaży serwisów Allegro i Ceneo za 3,25 mld USD funduszom private equity Cinven, Permira oraz Mid Europa. Transakcja wymaga jeszcze uzyskania zgody urzędów antymonopolowych.
Transakcja przejęcia
W konsorcjum głównymi inwestorami są Permira, dla której to pierwsza transakcja na polskim rynku oraz Cinven, a mniejszościowy udział ma Mid Europa.
Przedstawiciele funduszy private equity liczą, że do finalizacji transakcji dojdzie do końca 2016 roku lub na początku 2017 roku. Do tego czasu nie chcą mówić o strukturze finansowania. Paweł Padusiński, partner Mid Europa, poinformował jedynie, że część środków dostarczą polskie banki.
- Polskie banki będą zaangażowane w finansowanie transakcji. Nie ma jeszcze decyzji, które z nich - powiedział Padusiński.
Serwis Allegro
Założone w 1999 r. Allegro posiada ponad 20 mln zarejestrowanych użytkowników, którzy dokonują blisko 14 mln transakcji miesięcznie. Do grupy należy porównywarka cen Ceneo. Grupa ma siedzibę w Poznaniu i zatrudnia 1.275 osób.
Nowi właściciele Allegro liczą na mocny wzrost rynku handlu online w Polsce w najbliższych latach. Wskazują, że to był główny powód ich inwestycji w Allegro, któremu stawiają jako cel utrzymanie pozycji lidera i wzrost w tempie takim jak reszta rynku.
- Rynek rośnie z przyczyn strukturalnych, gdyż handel przenosi się z offline do online, a udział handlu internetowego w Polsce jest relatywnie niski w porównaniu z innymi krajami. Szacujemy, że udział handlu online w Polsce w całości obrotów branży jest na poziomie 6-7 proc., a to daje dużą przestrzeń do dalszych wzrostów - powiedział Thomas Railhac, starszy partner Cinven.
Dla porównania podaje on przykłady Wielkiej Brytanii i USA, gdzie udział handlu internetowego sięga odpowiednio 16 i 12 proc. i "nadal rośnie w zdrowym tempie".
Handel internetowy
- Rynek może się rozwijać w tempie dwucyfrowym w ciągu przynajmniej najbliższych 5 lat, a prawdopodobnie też i w dłuższym terminie. Analitycy mówią o średniorocznym tempie wzrostu około 15 proc., a jeśli się tak stanie, to rynek e-commerce w Polsce podwoi się w ciągu 5 lat - powiedział Padusiński z Mid Europa.
- Widzimy długoterminowe perspektywy dla wzrostu rynku, a Allegro jest jego liderem. Uważamy, że model biznesowy spółki jest bardzo atrakcyjny, generujący dużą gotówkę, Allegro ma bardzo dobrze rozpoznawaną przez polskich konsumentów markę i dobrą reputację wśród klientów i firm, które sprzedają swoje produkty za jego pośrednictwem - dodał Railhac z Cinven.
Przedstawiciele funduszy private equity mają nadzieję, że Allegro będzie się rozwijać w tym samym tempie, co cały rynek.
Plany właścicielskie
- Mamy kilka pomysłów, które będziemy chcieli omówić z zarządem, gdy sfinalizujemy już transakcję. Wszystkie zmierzają w kierunku dalszej poprawy relacji Allegro z klientami i firmami, chcemy zaoferować im dodatkowe usługi - powiedział Railhac.
Nowi właściciele Allegro zakładają, że spółka będzie się rozwijać przede wszystkim organicznie. Nie mają planów wyjścia spółki poza granice Polski.
- Nie bardzo też widzimy synergie z innymi spółkami z naszego portfolio - powiedział starszy partner Cinven.
- Chcemy skoncentrować się na polskim rynku, widzimy tutaj ciągle wiele szans. Polska będzie dla nas priorytetem. Zakładamy rozwój organiczny, ale nie wykluczamy przejęć w Polsce, jeśli będzie okazja i przybliżą nas one do osiągnięcia naszych celów rozwoju oferty produktowej i usługowej - dodał partner Mid Europa.
Horyzont inwestycyjny nowych właścicieli Allegro będzie w przypadku tej spółki podobny jak w innych tego typu transakcjach. Wynosi on przeciętnie 5 lat. O dacie wyjścia z inwestycji zdecyduje to, czy spółka z sukcesem wprowadzi i zrealizuje zakładaną strategię.
- Wyjście z Allegro przez debiut spółki na giełdzie będzie jedną z poważnie rozważanych przez nas opcji. Nie wykluczamy tego, ale za wcześnie, żeby o tym myśleć. Najpierw musimy zrealizować swoje plany - powiedział Padusiński z Mid Europa.
Fundusze inwestycyjne
Cinven jest funduszem private equity działającym globalnie od 1977 roku. Fundusz inwestuje przede wszystkim w sektory: usługi dla biznesu, dobra konsumenckie, usługi finansowe, ochrony zdrowia, przemysł oraz TMT (technologia, media, telekomunikacja).
Mid Europa od początku działalności w 1999 roku angażuje się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, przejmując głównie firmy o wiodących pozycjach rynkowych. Mid Europa inwestuje w 18 krajach regionu, zrealizowała do tej pory 33 inwestycje.
Przedstawiciele obu funduszy deklarują dalsze zainteresowanie inwestycjami na polskim rynku.
Permira jest globalną firmą inwestycyjną, założoną w 1985 roku. Jej dotychczasowe zaangażowanie w spółkach przekroczyło 31 mld USD. Fundusz zainwestował w ponad 200 firm, a główne obszary jego zainteresowania to firmy konsumenckie, usługi finansowe, ochrona zdrowia, przemysł i technologie. Fundusz zatrudnia ponad 200 osób w 14 biurach w Europie, Ameryce Północnej i w Azji.
Ściągasz filmy z internetu? Zobacz co ci grozi:
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com