Pi膮tkowa sesja na nowojorskich gie艂dach zako艅czy艂a si臋 wzrostami, S&P 500 i Dow Jones ustanowi艂y historyczne maksima. Rynek akcji wspiera艂y lepsze od oczekiwa艅 wyniki ameryka艅skich bank贸w, kt贸rych raporty otworzy艂y sezon wynik贸w kwartalnych.
Na zamkni臋ciu Dow Jones Industrial wzr贸s艂 o 0,39 proc. do 21 637,74 pkt. Nasdaq Composite zwy偶kowa艂 o 0,61 proc. do 6312,46 pkt. S&P 500 wzr贸s艂 o 0,47 proc. do 2459,27 pkt.
Banki
W USA du偶e banki rozpocz臋艂y sezon publikacji wynik贸w kwartalnych. Mimo lepszych od oczekiwa艅 wynik贸w na poziomie zysku netto notowania Wells Fargo, Citigroup i JPMorgan zanotowa艂y ok. 1-proc. spadki.
W przypadku JPMorgan in minus zaskoczy艂 jeden z kluczowych wska藕nik贸w finansowych. Przychody z tytu艂y sprzeda偶y produkt贸w inwestycyjnych (FI, FX i surowc贸w, FICC) JPMorgan w II kw. wynios艂y 3,22 mld USD, podczas gdy rynek oczekiwa艂 3,25 mld USD - podano w raporcie. Zysk banku rdr wzr贸s艂 za to o 13,4 proc. do 1,82 USD na akcj臋 (oczekiwano 1,58 USD).
Zysk na akcj臋 Citigroup w II kw. wyni贸s艂 1,28 USD wobec 1,21 USD oczekiwa艅. W uj臋ciu rdr zysk netto spad艂 o 3,2 proc. Przychody banku wynios艂y w tym okresie 17,9 mld USD, o 500 mln USD wi臋cej ni偶 oczekiwa艂 rynek. Przychody z tytu艂u FI Citigroup (kluczowa miara finansowa) wynios艂y 3,21 mld USD wobec 2,97 mld USD konsensusu.
Skorygowany zysk na akcj臋 Wells Fargo w II kw. wyni贸s艂 1,07 USD wobec oczekiwa艅 1,01 USD. Bank wypracowa艂 w tym okresie 22,2 mld USD przychod贸w, poni偶ej oczekiwanych 22,5 mld USD. Mar偶a odsetkowa netto Wells Fargo w II kw. uplasowa艂a si臋 na poziomie 2,90 proc., 0,01 pkt proc. powy偶ej oczekiwa艅.
JPMorgan jest najwi臋kszym ameryka艅skim bankiem pod wzgl臋dem posiadanych aktyw贸w, Wells Fargo trzecim, a Citigroup czwartym.
Sektor finansowy zyska艂 od listopada poprzedniego roku 24 proc. i by艂 do tej pory najwi臋kszym beneficjentem handlu reflacyjnego na Wall Street po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta.
Kolejne wyniki
W przysz艂ym tygodniu wyniki podadz膮 m.in. Goldman Sachs, Bank of America, Morgan Stanley, Black Rock, Netflix, Microsoft, Visa, Blackstone, Honeywell, J&J, a w Europie Unilever, Volvo, Novartis.
Kolejny miesi膮c z rz臋du w USA w czerwcu os艂ab艂a presja inflacyjna. Ceny konsumpcyjne w Stanach w VI pozosta艂y bez zmian w uj臋ciu mdm, a rdr wzros艂y o 1,6 proc. W maju CPI wyni贸s艂 1,9 proc. rdr wobec jeszcze 2,7 proc. w lutym.
Inflacja bazowa wynios艂a 0,1 proc. mdm i 1,7 proc. rdr., podobnie jak w maju - to najni偶szy odczyt od dw贸ch lat. Ostatni wzrost wska藕nika bazowego - do 2,3 proc. rdr - zanotowano w styczniu.
Dane z rynku
Analitycy spodziewali si臋, 偶e wska藕nik CPI wzro艣nie o 0,1 proc. mdm, a rdr wzro艣nie o 1,7 proc. W uj臋ciu bazowym oczekiwano 0,2 proc. mdm i 1,7 proc. rdr.
Rozczarowa艂a tak偶e sprzeda偶 detaliczna, kt贸ra w poprzednim miesi膮cu spad艂a o 0,2 proc. mdm. Oczekiwano wzrostu o 0,1 proc. mdm.
W II kw. sprzeda偶 wzros艂a o 0,9 proc. kdk po 4,2 proc. kdk w I kw. i 6,5 proc. kdk w IV kw. 2016 r.
Nastroje
W lipcu pogorszy艂y si臋 nastroje w艣r贸d konsument贸w ameryka艅skich. Indeks poziomu optymizmu w tej grupie, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyni贸s艂 w lipcu 93,1 pkt. Oczekiwano 95,0 pkt. wobec 95,1 pkt. w czerwcu.
Os艂abieniu uleg艂y natomiast oczekiwania na kolejn膮 podwy偶k臋 st贸p procentowych w 2017 r. Skumulowane prawdopodobie艅stwo wzrostu kosztu kredytu w USA do ko艅ca 2017 r., wyceniane przez kontrakty na stop臋 Fed wynosi ju偶 poni偶ej 50 proc., wobec 52,5 proc. w 艣rod臋.
Fed
Kwestia inflacyjna znajduje si臋 w centrum zainteresowania pozosta艂ych bankier贸w z Fed.
Robert Kaplan, szef Fed z Dallas, dwukrotnie powiedzia艂 w pi膮tek, 偶e przed kolejn膮 podwy偶k膮 st贸p proc. chcia艂by zobaczy膰 wi臋cej dowod贸w na zmierzanie inflacji celu. Jego zdaniem, redukcja sumy bilansowej mog艂aby rozpocz膮膰 si臋 ju偶 we wrze艣niu.
Lael Brainard, cz艂onkini Rady Gubernator贸w Fed, powiedzia艂a z kolei, 偶e jej uwag臋 przykuwa g艂贸wnie powr贸t inflacji do celu.
Charles Evans, prezes Fed w Chicago podtrzyma艂 w pi膮tek swoje stanowisko, 偶e inflacja trwale utrzymuj膮ca si臋 poni偶ej celu 2 proc. rdr jest powa偶nym niepowodzeniem. Powt贸rzy艂 tak偶e, 偶e stopy procentowe powinny by膰 podnoszone "bardzo stopniowo".
- Pozostaje otwart膮 kwesti膮 czy w tym roku b臋d膮 dwie podwy偶ki czy trzy, a mo偶e cztery - i kiedy dok艂adnie rozpoczniemy wstrzymywanie reinwestycji zapadaj膮cych aktyw贸w - oceni艂 Evans.
- Istotne jest, 偶e obecne otoczenie wspiera bardzo stopniowe podwy偶ki st贸p procentowych i powolne, z g贸ry ustalone tempo redukcji naszej sumy bilansowej - doda艂.
Obawy o ni偶sz膮 presj臋 inflacyjn膮, kt贸rej nie daje rady pobudzi膰 nawet bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, podzielaj膮 przedstawiciele ameryka艅skiej Rezerwy Federalnej Oficjalnie Fed uznaje jednak, co powt贸rzy艂a w 艣rod臋 przed Kongresem prezes Rezerwy Janet Yellen, 偶e czynniki stoj膮ce za zni偶k膮 inflacji maj膮 charakter tymczasowy i wynikaj膮 z os艂abienia presji cenowej niekt贸rych kategorii z koszyka.
W czwartek Janet Yellen, prezes Fed, tonowa艂a nieco swoje 艣rodowe wyst膮pienie, stwierdzaj膮c, i偶 ryzyka dla inflacji w USA pozostaj膮 obustronne (tzn. istnieje ryzyko zar贸wno przekroczenia celu, jak i pozostania inflacji poni偶ej tego poziomu). W 艣rod臋 uwag臋 rynk贸w najmocniej przyku艂a wyra偶ana przez Yellen niepewno艣膰 wzgl臋dem wzrostu inflacji w USA.
Zdaniem Yellen jest zbyt wcze艣nie, aby oceni膰, 偶e inflacja nie osi膮gnie 2-proc. celu. Prezes Fed powiedzia艂a te偶, 偶e podczas gdy w ostatnich kilku miesi膮cach inflacja by艂a niska, rynek pracy umacnia si臋, co mo偶e przyczyni膰 si臋 do wzrostu presji p艂acowej.
Autor: gry / 殴r贸d艂o: PAP