Ocena kredytowa Polski. Dziś decyzja kolejnej agencji

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Polska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale 2020 rokuTVN24
wideo 2/4
TVN24Polska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale 2020 roku

Agencja Fitch w piątek ma zaktualizować ocenę kredytową Polski. Wcześnie Fitch uznała, że długoterminowy rating naszego kraju w walucie obcej znajduje się na poziomie A-, a jego perspektywa jest stabilna.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie A2. Ta ocena również ostatnio nie została zaktualizowana. Rating Polski według Fitch i S&P to A-, czyli jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Jeszcze jedna agencja

Dobre perspektywy wzrostu wspierają rating Polski, przy czym kraj stoi przed szeregiem wyzwań fiskalnych w postaci wysokiego deficytu strukturalnego i powrotu do reguł fiskalnych po pandemii - napisała w raporcie datowanym na 15 września agencja ratingowa Moody's.

"Profil kredytowy Polski znajduje wsparcie w dużej i odpornej gospodarce otoczonej solidnymi ramami makroekonomicznymi. Jednocześnie szok Covid-19 wywoła w 2020 r. recesję i skutkować będzie przejściowym pogorszeniem wskaźników fiskalnych. Do głównych fundamentalnych wyzwań dotyczących ratingu należą: relatywnie wysoki fiskalny deficyt strukturalny, średnioterminowe wyzwania ciążące na potencjale wzrostu oraz podwyższona niepewność dotycząca polityki gospodarczej" - napisano.

W ramach jesiennej rundy przeglądów ratingu Polski przez główne agencje ocenie kredytowej Polski przyjrzy się 2 października S&P.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock