Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie spadają. Obecnie są one o 20 procent niższe niż w lutym 2017 roku, gdy notowano ich tegoroczne maksimum - na rynkach ropy królują niedźwiedzie - podają maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,45 USD, po zniżce o 6 centów.
Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 9 centów do 45,93 USD za baryłkę.
Na rynki paliw dociera coraz więcej ropy z Libii - kraj ten pompuje obecnie najwięcej ropy od 4 lat. Rezerwy ropy składowane na tankowcach są zaś obecnie najwyższe od początku 2017 roku.
Notowaniom surowca nie pomagają informacje o spadku amerykańskich zapasów ropy.
We wtorek Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy spadły w ubiegłym tygodniu o 2,72 mln baryłek. Analitycy oceniali, że zapasy te spadły o 1,2 mln baryłek.
Pomimo spadku zapasy ropy i tak są bardzo wysokie - o 100 mln baryłek powyżej średniej 5-letniej.
- Sentyment na rynkach paliw jest bardzo niedźwiedzi - mówi Barnabas Gan, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. w Singapurze.
- Wysoka produkcja ropy w Libii i zwiększająca się liczba odwiertów ropy w USA mogą sugerować, że zapasy ropy będą jeszcze w tym roku rosnąć - dodaje.
Słabnie też wiara w OPEC, bo pomimo starań krajów kartelu, które miały spowodować wzrosty cen ropy, wygląda na to, że na razie nic nie jest w stanie powstrzymać spadku notowań surowca.
W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczanie wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d, aby wesprzeć notowania surowca. Porozumienie to nie obejmuje m.in. Libii.
Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d. To porozumienie miało obowiązywać do końca czerwca.
Pod koniec maja kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się na wydłużenie cięć w wydobyciu ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.
We wtorek ropa w USA staniała o 2,2 proc.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock