Mieszane nastroje na Wall Street. Choć Dow Jones znowu z rekordem


Dow Jones w poniedziałek po raz 15 od wyborów prezydenckich w USA pobił historyczny rekord, jednak S&P 500 i Nasdaq zakończyły sesję spadkami. Rynki czekają na komunikat i konferencję prasową po dwudniowym posiedzeniu Fed, które kończy się w środę oraz na dane makro z drugiej połowy tygodnia.

Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. do 19.796,4 pkt., S&P 500 spadł o 0,1 proc. do 2.257,0 pkt., zaś Nasdaq Composite poszedł w dół o 0,6 proc. do 5.412,5 pkt.

W górę

Dla DJI była to szósta z rzędu wzrostowa sesja, a indeks ponownie znalazł się na najwyższym poziomie w historii. Przed poniedziałkowym spadkiem S&P 500 również zaliczył sześć dni nieprzerwanych zwyżek.

Do wzrostów wśród spółek z indeksu Dow Jones najmocniej rosły akcje Johnson & Johnson, spadkom przewodził zaś Goldman Sachs. W S&P 500 najgorzej radził sobie sektor dóbr konsumpcyjnych wyższego rzędu, zaś pozytywnie wyróżniały się telekomy.

Z wyjątkami

Ze spółek w USA, na wyraźnym minusie znalazł się kurs Lockheed Martin. W poniedziałek prezydent-elekt Donald Trump napisał na Twitterze, że koszty programu budowy F-35, myśliwca wielozadaniowego piątej generacji, "są poza kontrolą".

Pod kreską znalazły się również notowania pozostałych firm zbrojeniowych, m.in. Raytheon, czy Northtop Grumman.

Lekko wzrosły notowania Boeinga. W sobotę koncern lotniczy podpisał z Iranem umowę na dostawę 80 maszyn za 16,6 mld USD.

Co ze spółkami technologicznymi?

Zniżkowały spółki technologiczne. Na minusie znalazły się Apple, Amazon, czy Facebook.

W centrum uwagi rynków w nadchodzących dniach znajdować się będzie posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Rynek w 100 proc. wycenia, że w środę po raz pierwszy od roku dojdzie do podwyżki stopy funduszy federalnych, o 0,25 pb do 0,50-0,75 proc.

Ważniejszy od samej decyzji będzie jednak komunikat po posiedzeniu oraz konferencja prasowa prezes Fed Janet Yellen, które będą kształtować oczekiwania ścieżki podwyżek na przyszły rok i kolejne lata. Obecnie mediana przewidywań członków Fed co do podwyżek stóp do końca 2017 r. wynosi 1,125 proc., co sugeruje dwa ruchy w górę w poziomie stóp w przyszłym roku. Mediana na 2018 r. z ostatniej projekcji Fed to 1,875 proc., co wskazuje na 3 podwyżki w samym 2018 r.

Oprócz decyzji Fed inwestorzy będą analizować w środę wyniki sprzedaży detalicznej w USA za listopad, a w czwartek odczyt inflacji konsumenckiej za ten sam miesiąc. W środę w Europie Eurostat poda dynamikę produkcji przemysłowej w październiku. W czwartek sentyment wyznaczać będą wstępne odczyty PMI za grudzień m.in dla strefy euro i Niemiec.

Co zrobi Fed?

W oczekiwaniu na posiedzenie Fed osłabiają się amerykańskie obligacje. Rentowność 10-letnich papierów wzrosła do 2,48 proc., w trakcie sesji przejściowo sięgając najwyższych poziomów od 2014 r.

Najdroższa od listopada 2015 r. jest ropa naftowa. Zarówno Brent, jak i WTI zyskują blisko 2 proc., choć surowiec ten w USA zyskiwał nawet 5,8 proc., a w Londynie aż 6,6 proc. Do zaplanowanych przez OPEC cięć dostaw ropy przyłączyli się inni znaczący producenci surowca na świecie.

Analitycy JP Morgan oceniają, że jeżeli dojdzie do obniżki podatku CIT w Stanach Zjednoczonych, co zapowiadał w kampanii wyborczej Donald Trump, to zyski banków inwestycyjnych w USA wzrosną mocniej niż ich europejskich odpowiedników, co czyni te pierwsze "bardziej atrakcyjnymi" - napisano w poniedziałkowym raporcie. - 20-proc. obniżka CIT oznacza 19-proc. wzrost nieskorygowanego zysku na akcję dla amerykańskich banków inwestycyjnych, w porównaniu do 10-proc. wzrostu ich europejskich odpowiedników - ocenili analitycy. - (...) amerykańskie banki pozostają dużo bardziej atrakcyjne, a ich wyższa wycena wydaje się być uzasadniona z uwagi na lepsze spozycjonowanie kapitałowe oraz ograniczone ryzyka prawne - dodali.

Autor: gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Wenecji upadła i złamała rękę, wsiadając do tramwaju wodnego. Domagała się odszkodowania od zakładu transportu miasta twierdząc, że nie zadbał on o bezpieczeństwo na przystanku. Sprawa trafiła do sądu, który orzekł, że cała sytuacja jest winą kobiety, bo ta miała na nogach szpilki i wiedziała, że ryzykuje, wybierając tego typu buty.

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Źródło:
PAP