Iran walczy o pozycję. I zalewa rynek ropą

ShutterstockOd czasu zniesienia w styczniu sankcji międzynarodowych Iran podwoił eksport ropy

Od czasu zniesienia w styczniu sankcji międzynarodowych Iran podwoił eksport ropy - poinformował w sobotę irański minister do spraw ropy Bidżan Zanganeh.

Zanganeh podczas wizyty na 21. Międzynarodowych Targach Ropy w Teheranie wyjaśnił, że dopóki obowiązywały sankcje, Iran eksportował jedynie milion baryłek dziennie, ale "bardzo szybko wielkość eksportu przekroczyła dwa miliony baryłek" - podała oficjalna irańska agencja IRNA.

Minister podkreślił, że od wdrożenia międzynarodowego porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego najważniejszym celem prezydenta Hasana Rowhaniego stało się zwiększenie eksportu ropy. - Podczas sankcji całkowity eksport ropy naftowej i skroplonego gazu przez Iran wynosił 1,35 mln baryłek dziennie, a obecnie wzrósł do 2,4 mln baryłek - zaznaczył. - Udało się nam odzyskać część naszego udziału w globalnym rynku energii - powiedział Zanganeh. Dodał, że jego zdaniem dla rozwoju przemysłu naftowego nie należy korzystać jedynie z krajowych źródeł irańskich, ale trzeba uciekać się do inwestycji i technologii zagranicznych.

Walka o udziały

Pomimo niskich światowych cen ropy Iran poinformował, że będzie ją wydobywał i eksportował, aby odzyskać udział w globalnym rynku sprzed sankcji, co oznacza dostarczanie na rynek około 2 mln baryłek ropy dziennie w 2016 roku. W sytuacji, gdy po zakończeniu sankcji kilkadziesiąt firm, zwłaszcza azjatyckich i europejskich, chętnie kupi irańską ropę - pisze agencja EFE - Iran jest na dobrej drodze, aby osiągnąć swój cel. Ale jednoczenie przy niskich cenach wymaga to większego nacisku na producentów. Zawarte w lipcu ubiegłego roku porozumienie Iranu ze światowymi mocarstwami przewiduje zniesienie większości międzynarodowych sankcji wobec tego państwa w zamian za demontaż irańskiego programu atomowego.

Raport paliwowy z 21.04.2016:

Paliwa w górę. Złe wiadomości dla kierowców
Paliwa w górę. Złe wiadomości dla kierowców tvn24bis

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości