Wall Street na minusie. Ropa mocno w górę

TVN24 Biznes

shutterstock.comInformacje płynące z rozmów OPEC pozytywnie wpływały na sentymenty na amerykańskiej giełdzie

Spośród głównych indeksów na nowojorskich giełdach w środę tylko Dow Jones zanotował minimalny wzrost, pozostałe doznały korekty po silnych wzrostach. Na rynek napłynęły dane makro z USA. W centrum uwagi było porozumienie OPEC o ograniczeniu wydobycia ropy.

Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,01 proc. i wyniósł 19 123,58 pkt. S&P 500 spadł o 0,27 proc. i wyniósł 2198,81 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 1,05 proc. do 5323,68 pkt. Informacje płynące z rozmów OPEC pozytywnie wpływały na sentymenty na amerykańskiej giełdzie. Indeksy Dow Jones oraz S&P 500 ustanowiły nowe śródsesyjne rekordy po otwarciu notowań. W listopadzie Dow zyskał już niemal 6 proc., a S&P znajduje się na ponad 4-proc. plusie.

Podwyżka ropy

Po dwumiesięcznych negocjacjach państwa zrzeszone w OPEC po raz pierwszy od 8 lat osiągnęły porozumienie w kwestii ograniczenia wydobycia ropy w ramach kartelu. Członkowie kartelu zgodzili się na ograniczenie wydobycia o 1,2 mln baryłek dziennie do 32,5 mld baryłek dziennie. We wrześniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie, podczas nieformalnego spotkania w Algierze, na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek. W reakcji na doniesienia z Wiednia mocno zwyżkowały ceny ropy naftowej. Baryłka Brent drożała nawet 8,8 proc., a WTI 8,5 proc. Brent po raz pierwszy od miesiąca zdrożał do ponad 50 USD za baryłkę. W związku z silnymi zwyżkami cen ropy naftowej najmocniej zwyżkowały spółki z sektora paliwowego.

Stopy w górę?

Dane makro oraz wypowiedzi członków Fed sprzyjają notowaniom spółek z sektora finansowego. W piątek zostaną podane comiesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy, ostatnie przed posiedzeniem Fed zaplanowanym na 13-14 grudnia. W środę napłynęły na rynek dane z amerykańskiej gospodarki. Wg danych instytutu ADP, w gospodarce USA przybyło w październiku 216 tys. miejsc pracy, 46 tys. powyżej oczekiwań. Nieco poniżej oczekiwań uplasowała się dynamika wydatków Amerykanów za październik. Natomiast wzrost ich wynagrodzeń wyprzedził oczekiwania. Najwyższy od 2 lat okazał się odczyt indeksu aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago. To kolejne dane z gospodarki USA, które utrwalają oczekiwania rynkowe wobec podwyżek stóp procentowych w USA w najbliższych kwartałach. Agencja Fitch oceniła, iż nie ma ryzyka dla natychmiastowego obniżenia ratingu Stanów Zjednoczonych z poziomu AAA w związku ze spodziewaną ekspansją fiskalną w tym kraju.

Ryzyko zagraniczne

Przesłanki za podwyżką stóp procentowych w USA uległy wyraźnemu wzmocnieniu od posiedzenia Fed w listopadzie - powiedział we wtorek Jerome Powell, członek Rady Gubernatorów Fed. Dodał, iż Rezerwa Federalna wykazywała do tej pory cierpliwość w kwestii podwyżek stóp, co przyniosło pozytywne rezultaty.

- Jednakże zbyt wolne zacieśnianie polityki monetarnej może doprowadzić do tego, iż Fed będzie zmuszony zwiększyć koszt pieniądza w krótkim czasie, by uniknąć przekroczenia celów rezerwy Federalnej przez parametry gospodarki - ocenił Powell. Dodał, iż spodziewa się wzrostu amerykańskiej gospodarki w tempie 2 proc., solidnego przyrostu miejsc pracy oraz stopniowego wzrostu inflacji w kierunku 2-proc. celu Fed. - Główne ryzyka dla prognozy mogą nadejść zza granicy - powiedział. Niski wzrost, zarówno gospodarczy, jak i inflacji, w różnych częściach świata w połączeniu z niskimi stopami procentowymi w USA sprawia, iż Fed nie jest dobrze przygotowany, by zareagować na negatywne szoki - ocenił Powell.

Prezydent USA i biznesy na całym świecie. Jak konflikt interesów wpłynie na Donalda Trumpa?

Autor: PMB / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com