Indeks WIG, obejmujący wszystkie spółki notowane na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych, zyskiwał we wtorek ponad 2 procent i przekroczył próg 71,5 tysiąca punktów. Z kolei wskaźnik największych spółek na parkiecie - indeks WIG 20 był niecałe 2 procent na plusie, a powyżej granicy 2100 punktów.
"Po spokojnym początku handlu na rynku terminowym i neutralnym otwarciu WIG20, pierwszy kwadrans notowań sugeruje, że nie wszyscy jeszcze zrealizowali zlecenia kupna pod wynik niedzielnych wyborów. Główny indeks rośnie powyżej maksimów sesji wczorajszej w rejonie 2100 pkt. przy dużej szerokości wzrostu. Powyborcze wzrosty doskonale oddają teraz wspominane wielokrotnie podobieństwo obecnego układu technicznego WIG20 do sytuacji po marcowym dołku. Trzymając się tej analogi warto jednak zauważyć, że właśnie weszliśmy do strefy rynku wykupionego, podobnie jak w okolicach 18 kwietnia. Najbardziej dynamiczny wzrost raczej jest już za nami, ale nie wykluczyłbym podążania byków w kierunku szczytu z połowy wakacji i jego poprawienia" - ocenił w porannym komentarzu na stronie stooq.pl Jacek Rzeźniczek.
WIG20 - sytuacja na rynku
We wtorek mocno rosną spółki energetyczne: kurs PGE zwyżkuje o niemal 8 proc., Tauron zyskuje ok. 7 proc., a akcje Enei drożeją o 8 proc., dzięki czemu znajdują się one wśród pięciu najsilniej rosnących spółek na GPW. Branżowy indeks WIG-Energia rośnie o 6,2 proc.
Spółki energetyczne nadrabiają poniedziałkową sesję, podczas której ich kursy spadały.
"Powyborczy (poniedziałkowy - red.) optymizm ominął spółki z branży energetycznej (Enea -3,1 proc., Tauron -2,3 proc., PGE -2 proc.), co można tłumaczyć niepewnością co do przyszłości Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (która po korzystnych cenach miała skupić aktywa węglowe od największych podmiotów z tej branży) w związku ze zmianami w parlamencie" - napisali analitycy DM BOŚ.
Wtorkowej zwyżce kursu PGE nie zaszkodziła nawet informacja podana przez spółkę po rozpoczęciu notowań. Spółka poinformowała, że PGE Obrót, w związku z rozporządzeniem MKiŚ dotyczącym kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, utworzy 291 mln zł rezerwy w sprawozdaniu finansowym za dziewięć miesięcy 2023 r., co obniży wynik EBITDA grupy kapitałowej PGE w tej samej kwocie.
Rosną kursy wszystkich blue chipów. Najmocniej zwyżkuje PGE, a następnie: Cyfrowy Polsat (+3,8 proc.), PZU (+2,9 proc.), Dino (+49roc.).
Stosunkowo najsłabiej rosną kursy banków, KGHM i PKN Orlen.
"Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych wydatnie pomogły bykom w kontynuowaniu zainicjowanej kilka dni wcześniej tendencji wzrostowej. Poniedziałkowa zwyżka zasługuje na miano imponującej, jednak warto zwrócić uwagę, że WIG20 już w poprzednim tygodniu zyskał ponad 5,5 proc., najmocniej od listopada ubiegłego roku" - zwrócił uwagę Michał Szukalski z Q Value.
Dodał, że "obecnie rodzi się pytanie, jak długo optymizm się utrzyma i jak wysoko może wynieść indeksy".
"Są ku temu powody fundamentalne, głównie w postaci dużej szansy na szybkie uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy i racjonalizację wydatków publicznych. W skali mikro jest podobnie, głównie chodzi o poprawę efektywności zarządzania spółkami z udziałem skarbu państwa. To właśnie one przodowały w poniedziałkowych wzrostach notowań, a wśród nich dominowały walory banków. Nadzieje związane z utworzeniem nowego rządu są spore, ale nie należy jednak zapominać o możliwych trudnościach i perturbacjach w sprawowaniu rządów, w szczególności w zakresie zmian w prawie" - stwierdził analityk.
Jego zdaniem "z pewnością poprawie ulegnie postrzeganie warszawskiego parkietu przez inwestorów zagranicznych, co już było wyraźnie widać w zachowaniu złotego, a także we wzmożonych obrotach na warszawskiej giełdzie".
"Ważne jest także zwiększenie się aktywności krajowych inwestorów, którzy powinni mocniej przesuwać kapitał starając się uchronić przed inflacją. Wszystko wskazuje na to, że giełda będzie dobrym miejscem realizacji tego celu. Wystarczy zwrócić uwagę, że od początku roku WIG20 rośnie o 16 proc., a w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy poszedł w górę o 47 proc." - podał Szukalski.
WIG 20 to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych indeksów Giełdy Papierów Wartościowych. Indeks zawiera notowania 20 największych spółek z warszawskiego parkietu. WIG 20 zamknął ubiegły tydzień poniżej 2000 pkt. Tę granicę udało się przebić w poniedziałek podczas pierwszej sesji po wyborach parlamentarnych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock