Upoważnienie to wyrażenie zgody na wykonanie przez wskazaną osobę określonej czynności w imieniu mocodawcy. Od upoważnienia należy odróżnić pełnomocnictwo, które definiowane jest jako umocowanie danej osoby do działania w imieniu mocodawcy poprzez złożenie oświadczenia woli. Jak napisać upoważnienie? Jakie elementy powinno zawierać?
● Upoważnienie to wyrażenie zgody na wykonanie czynności przez osobę w nim określoną. ● Upoważnienie dotyczy zgody na dokonanie czynności, a nie na działanie w imieniu mocodawcy i wyrażanie w jego imieniu woli. ● Upoważnienie może zostać udzielone każdej osobie, którą upoważniający obdarzy zaufaniem. ● Upoważnienie powinno zawierać określone elementy, w szczególności wskazanie osoby upoważnionej oraz czynności, do dokonania której zostaje ona upoważniona. ● Od upoważnienia należy odróżnić pojęcie pełnomocnictwa.
Upoważnienie – definicja
Pojęcie upoważnienia nie jest definiowane przepisami Kodeksu cywilnego, jak to ma miejsce w przypadku pełnomocnictwa. Za upoważnienie uznaje się wyrażenie zgody na wykonanie przez określoną w nim osobę wskazanej czynności. Jest to zatem de facto wyrażenie zgody na dokonanie czynności, np. odebranie dokumentów, a nie działanie w imieniu mocodawcy.
Od upoważnienia należy odróżnić pojęcie pełnomocnictwa, które uregulowane zostało przez ustawodawcę w sposób szczegółowy w Kodeksie cywilnym. Przez pełnomocnictwo mocodawca upoważnia tzw. pełnomocnika do działania w jego imieniu, w tym na wyrażenie w jego imieniu woli. Jest to zasadnicza różnica pomiędzy upoważnieniem a pełnomocnictwem. Należy jednak podkreślić, że w praktyce odnoszą się one do podobnej sytuacji prawnej.
Komu można udzielić upoważnienia?
Ustawodawca nie ogranicza katalogu podmiotów, które można upoważnić do dokonania czynności. Mogą być to zatem zarówno członkowie rodziny, jak i inna osoba, którą mocodawca obdarza zaufaniem. Należy jedynie pamiętać, że ewentualne konsekwencje wynikające z pomyłki lub zaniedbania upoważnionego ponosi nie on sam, ale osoba udzielająca upoważnienia.
Jak napisać upoważnienie?
Upoważnienie powinno być udzielone w formie pisemnej. Musi ono także w sposób jasny i niebudzący wątpliwości określać osobę upoważnioną oraz czynność, dla dokonania której udzielone zostało upoważnienie. Powinno czynić zadość również innym wymogom.
Do elementów, które powinny znaleźć się w upoważnieniu zalicza się:
– wskazanie miejsca i daty jego sporządzenia, – adres do korespondencji, – tytuł pisma, – szczegółowe dane osoby upoważniającej i upoważnianej, w tym wskazanie numeru PESEL lub numeru dowodu osobistego, – oświadczenie woli i określenie czynności, do której osoba zostaje jego mocą upoważniona, – czytelny podpis osoby upoważniającej, a jeśli jest to firma – także jej pieczątka.
Ważne jest, aby osoba, której udzielone zostało upoważnienie, podczas dokonywania czynności w nim określonej mogła wylegitymować się dowodem osobistym, w celu potwierdzenia tożsamości.
Akt prawny: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock