Zasiłek pogrzebowy pozostaje na tym samym poziomie od 1 marca 2011 roku. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił o tym, czy jest szansa na podwyższenie kwoty zasiłku. Jak przekazał, temat był poruszony podczas spotkania kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości.
Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie przyznawane przez ZUS lub KRUS (dla rolników) przysługujące w razie śmierci bliskiej osoby. Ma to być rekompensata za poniesione koszty pochówku. Zasiłek pogrzebowy wynosi dla członków rodziny 4 tys. zł, niezależnie od poniesionych kosztów pogrzebu. Z kolei osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego przysługuje zasiłek do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4 tys. zł.
Zasiłek pogrzebowy w obecnej wysokości jest wypłacany od 1 marca 2011 roku. Tymczasem inflacja w Polsce pozostaje na dwucyfrowych poziomach. Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w czerwcu 2023 roku wyniosła 11,5 proc., licząc rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny utrzymały się na tym samym poziomie. Dla porównania w maju wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 13 proc.
Zasiłek pogrzebowy w górę?
Na temat możliwości podwyższenia zasiłku pogrzebowego mówił w środę w Telewizji Trwam minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Nawet wczoraj (we wtorek - red.) mieliśmy spotkanie kierownictwa naszej partii, gdzie o tym rozmawialiśmy i myślę, że jeszcze przed wyborami tę niesprawiedliwość postaramy się zlikwidować - niesprawiedliwość, która powstała w wyniku decyzji naszych poprzedników. To rzeczywiście jest jedna z tych spraw, która musi być wreszcie załatwiona - podkreślił szef MAP.
Minister Sasin zadeklarował przy tym, że "zrobi wszystko", żeby to jeszcze przed wyborami załatwić.
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w kwietniu br. w odpowiedzi na interpelację poselską informował, że "obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego".
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock