TVN24 Biznes | Pieniądze

Przelewy warto zaplanować wcześniej. Ważna informacja dla klientów banków

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Profesor Flisiak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w okresie WielkanocyTVN24
wideo 2/4
TVN24Profesor Flisiak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w okresie Wielkanocy

Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem - radzą przedstawiciele Krajowej Izby Rozliczeniowej. Jak przypomniano, w tym okresie zmieni się sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir.

Rozliczenia w systemie Elixir, czyli systemie rozliczeń międzybankowych, realizowane są standardowo w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9.30, 13.30 i 16.00.

Jak zaznaczono, odstępstwem od tego standardu są dni ustawowo wolne od pracy i weekendy. "W piątek 2 kwietnia system Elixir będzie funkcjonować jak w każdy inny dzień roboczy. Trzeba pamiętać, że przelewy zlecone do KIR przez banki po godz. 16.00 tego dnia, zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli we wtorek 6 kwietnia" - wyjaśnili przedstawiciele KIR.

W przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i transgranicze) – przerwa w działaniu potrwa dłużej i obejmie również 2 kwietnia. Krajowa Izba Rozliczeniowe wskazała bowiem, że w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. banking holiday, czyli dzień wolny od pracy.

Przelewy natychmiastowe

Przedstawiciele KIR zwrócili uwagę, że w czasie Świąt Wielkanocnych dostępny pozostanie system przeleów natychmiastowych Express Elixir. Umożliwia on przesyłanie środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach.

"Realizacja przelewu natychmiastowego uwarunkowana jest jednak dostępnością banku nadawcy i odbiorcy w danym momencie, a ta – np. ze względu na przerwy konserwacyjne – może być ograniczona" - zaznaczono. Dostępność poszczególnych banków można sprawdzić na stronie KIR.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock