- Nigdy nie ukrywałem tego, że krytycznie oceniam pomysł obniżenia wieku emerytalnego - mówi w TVN24 BiS wicepremier Jarosław Gowin, jednocześnie ostrzegając przed konsekwencjami reformy. Rząd PiS chce obniżyć wiek emerytalny z 67 do 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. - Przyjęcie rozwiązań, które zaproponował prezydent bez żadnych modyfikacji, będzie oznaczało, że w ciągu pięciu lat z rynku pracy odejdzie około 1,5 mln osób. To się musi odbić na tempie rozwoju gospodarczego - zwraca uwagę szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Na początku października sejmowa podkomisja zakończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy ws. emerytur. Zarekomendowała poprawkę, które zakłada wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku.
Jednak zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina warto pomyśleć nad przesunięciem wejścia reformy w życie. - Obniżenie wieku emerytalnego jest przesądzone, jeżeli chodzi o szczegóły jest pole i trochę czasu na dyskusję - wskazał. Jak dodał, "trwają teraz prace dotyczące szczegółów".
- Przestrzegam, że przyjęcie rozwiązań, które zaproponował prezydent bez żadnych modyfikacji, będzie oznaczało, że w ciągu pięciu lat z rynku pracy odejdzie około 1,5 mln osób, a więc 10 proc. To się musi odbić na tempie rozwoju gospodarczego - zwraca uwagę szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jak przypomina, nigdy nie ukrywał tego, że krytycznie ocenia pomysł obniżenia wieku emerytalnego. - Ale od dwóch lat kiedy rozpoczęliśmy współpracę w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy, to jest element programu naszego i ostatecznie ja te rozwiązanie poprę - tłumaczy wicepremier Gowin.
O projekcie
Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.
Zobacz całą rozmowę.
Autor: mb/gry / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock