- Jest przestrzeń do rozmowy o tym, żeby obniżyć ZUS, podatki dla małych przedsiębiorców, a w zamian takim tuzom jak wicepremier polskiego rządu, odebrać przywilej degresywności podatku - mówi o projekcie jednolitego podatku wicepremier Jarosław Gowin. - Myślę, że kiedy projekt ujrzy światło dzienne przedsiębiorcy będą pozytywnie zaskoczeni - podkreśla gość TVN24 BiS.
Wicepremier Gowin pytany o ten wpis zwracał uwagę, że "w ostatnich dniach w mediach pojawiło się wiele spekulacji, że rząd chce radykalnie podnieść podatki dla przedsiębiorców". - Pani premier jednoznacznie przecięła te spekulacje - podkreślił.
- Chcę zapewnić wszystkich przedsiębiorców, że te rozwiązania nad którymi na razie pracuje zespół ekspercki, więc jeszcze daleko do zaakceptowania ich przez rząd, a potem przez Parlament. Ale one, dla zdecydowanej większości przedsiębiorców, nawet w tej wersji, są korzystne - wskazywał wicepremier Gowin.
Niższa składka
Pytany o planowaną przez rząd likwidację podatku liniowego, szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślał, że sam jest zwolennikiem podatku liniowego, ale jego zdaniem problem jest inny.
- Mamy problem degresywności podatków. Płacimy podatek nie liniowy, płacimy podatek degresywny. Mamy problem z pewną patologią rynku pracy polegającą na tym, że część pracodawców wymuszają na pracownikach rejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej. To patologia i od tego trzeba odejść - wskazywał gość TVN24 BiS.
Jego zdaniem po wprowadzeniu reformy jest szansa na zmniejszenie obciążeń dla prowadzących działalność gospodarczą. - Dla małych, prawdziwych przedsiębiorców, a nie pracowników wypchniętych do prowadzenia "fikcyjnej" działalności gospodarczej, ZUS musi być niższy. To jest jeden z kluczowych elementów tego projektu nad którym pracuje minister Kowalczyk - mówił.
Neutralny dla budżetu
Składka może zmniejszyć się z obecnej kwoty prawie 1,2 tys. zł do 400, 500 zł. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk mówił o tym na początku października w Radio ZET.
Zdaniem Gowina, "to byłby dobry poziom". Jednocześnie zwracając jednak uwagę, że "przedsiębiorcy są ludźmi bardzo inteligentnymi i wiedzą, że jeżeli gdzieś się obniży podatki, to w jakimś innym miejscu trzeba zrekompensować ten uszczerbek".
Zobacz całą rozmowę.
Autor: mb/gry / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS