Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz czwarty przedstawił sądowi istotny pogląd ws. frankowiczów. UOKiK zgodził się z konsumentami, że klauzule dot. zasad określania kursu wymiany walut są nieprecyzyjne, a więc niedozwolone - podał urząd w czwartkowym komunikacie.
Jak informuje urząd, sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Kielcach od marca 2016 roku. Klienci, którzy zaciągnęli w Euro Banku kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, powołują się na to, że "klauzule dotyczące zasad określania kursu wymiany walut, są nieprecyzyjne, a więc niedozwolone".
Kredyt walutowy
"Zgodnie z kwestionowanymi klauzulami, Euro Bank określa kursy kupna i sprzedaży walut w tabeli, do której odsyła konsumenta" - napisano w komunikacie UOKiK.
Urząd zgodził się ze stanowiskiem konsumentów. "Postanowienia są niejednoznaczne i nie precyzują przesłanek, w oparciu o które bank ustala wysokość kursów walut. W efekcie konsument nie może zweryfikować, na jakiej podstawie bank wycenia wartość franka szwajcarskiego" – mówi, cytowany w komunikacie, Marek Niechciał, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd jest zdania, że "Euro Bank nie powinien dowolnie kształtować kursów wymiany walut". "Powinno się to odbywać w oparciu o jasne i przejrzyste kryteria tym bardziej, że umowy o kredyt hipoteczny są zawierane nawet na kilkadziesiąt lat" - napisano.
Jak poinformowała tvn24bis.pl Magdalena Suchanek, dyrektor zarządzająca, Euro Bank nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie.
Istotny pogląd
Możliwość wydawania istotnego poglądu w sprawie dała Urzędowi nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która weszła w życie w kwietniu tego roku. Istotny pogląd w sprawie to stanowisko, w którym Urząd może dzielić się z sądem swoją wiedzą i wspierać w rozwiązaniu sporu. Nie jest on dla sądu wiążący. Poprzednie trzy istotne poglądy w sprawie UOKiK wyraził w związku z procesami frankowiczów z mBankiem. Pierwszy wiązał się ze sporem dotyczącym oprocentowania rat umów. Drugi istotny pogląd dotyczył postanowień umownych stosowanych przez mBank w umowie kredytu waloryzowanego do franka szwajcarskiego. W trzecim istotnym poglądzie w sprawie frankowiczów Urząd uznał, że klauzule, które nieprecyzyjnie wskazują przesłanki zmiany oprocentowania kredytu, są niedozwolone.
Frankowicze nie zapłacą swoich rat. Zobacz co im grozi:
Autor: MS / Źródło: PAP