Suchowola słynie z tego, że jest uznawana za geograficzny środek Europy, co upamiętnia nawet ustawiony w centrum miasteczka okolicznościowy głaz. Jak dzięki wsparciu z Unii Europejskiej zmieniła się ta miejscowość w ostatnich kilkunastu latach? Opowiedział o tym burmistrz Michał Matyskiel w ramach cyklu #FUNDUSZEUE na antenie TVN24 BiS.
W ramach cyklu #FUNDUSZEUE będziemy pokazywać inwestycje nad Wisłą, dofinansowywane przez Unię Europejską. O wykorzystaniu środków unijnych mówił na antenie TVN24 BiS burmistrz Suchowoli, znajdującej się blisko Białegostoku.
Suchowola - jak zmienił się środek Europy?
- Fundusze unijne przede wszystkim zmieniały infrastrukturę. Myślę, że nie ma ani jednego samorządu w Polsce, który by nie skorzystał z dotacji unijnych na poprawę jakości życia mieszkańców - w ramach infrastruktury, ale także działań miękkich - stwierdził Matyskiel.
Zaznaczył, że "fundusze europejskie, które dużym strumieniem płynęły do Polski, poprawiły infrastrukturę - dojazdy do miejscowości, do wsi, do gospodarstw", a także pozwoliły na "budowę wodociągów, kanalizacji, oczyszczalni ścieków czy kabli światłowodów".
Jak mówił, dzięki wyremontowanym szkołom i dostępowi do nowoczesnego sprzętu dzieci mają lepszy dostęp do edukacji.
- Mieszkańcy poruszają się po lepszych drogach, korzystają z przydomowych oczyszczalni ścieków, kolektorów słonecznych, z ogniw fotowoltaicznych - wymieniał Matyskiel.
Wielkość dotacji
Burmistrz podkreślił też, że Suchowola w ciągu ostatnich 10 lat otrzymała 13 mln zł dotacji z Unii. - Myślę, że rolnictwo najbardziej zmieniło się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Gospodarstwa jednorodzinne dzisiaj to są przedsiębiorstwa - świetnie wyposażone, świetnie prosperujące - powiedział.
Dodał, że "Podlasie to przede wszystkim rolnictwo i w gminie Suchowola, jak i w pozostałych gminach naszego regionu, większość mieszkańców trudni się rolnictwem". - Dopłaty bezpośrednie spowodowały rozwój indywidualnych gospodarstw rolnych - tłumaczył.
Jak mówił, "to nie jest tak, że pieniądze same płyną do samorządów - trzeba się o nie postarać". - To kryterium praworządności niepokoi nie tylko samorządowców, ale też przedsiębiorców i inne osoby, które korzystają z funduszy - stwierdził Matyskiel.
Jak zmieniły się Wasze miasta, miasteczka i wsie od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej? Czekamy na filmy, zdjęcia i wspomnienia – wysyłajcie je na Kontakt24.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24