Stopy w Szwajcarii ujemne, ale banki nie palą się do obniżek oprocentowania

"Biznes dla Ludzi", cz.3
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi", cz.3

Dziś spotyka się Komitet Stabilności Finansowej. Ma znaleźć rozwiązanie problemu zadłużonych we frankach. Jednym z pomysłów jest nakłonienie banków do uwzględniania w oprocentowaniu kredytów ujemnych stóp procentowych, które wprowadzili Szwajcarzy.

Wpływ na comiesięczną ratę kredytu frankowego ma nie tylko kurs franka, ale także oprocentowanie - a to składa się ze stałej marży banku i stawki LIBOR, na którą wpływ ma właśnie wysokość stóp w Szwajcarii. Obecnie szwajcarskie stopy znajdują się głęboko poniżej zera.

Co robią banki w tej sytuacji? To zależy od ich polityki. Możliwe są dwie sytuacje. Pierwsza - bardziej korzystna dla klienta - to taka, że przy obliczaniu oprocentowania bank korzysta z ujemnego LIBOR-u i odejmując go od stałej marży obniży nam oprocentowanie.

Druga opcja jest mniej korzystna - ujemny LIBOR zostaje zapisany przez bank jako zerowy. Wówczas oprocentowanie, po dodaniu marży, nie będzie od niej mniejsze.

- Niektóre banki jakiś czas czas temu zmieniły swoje regulaminy właśnie w ten sposób, że dodały postanowienie na wypadek ujemnej stawki referencyjnej. Wówczas dla obliczenia oprocentowania przyjmuje się zero - przyznał wczoraj w "Biznesie dla Ludzi" Łukasz Oleksiuk, radca prawny z Kancelarii Legis.

KSF z bankami

Gdyby banki uwzględniały ujemny LIBOR, "frankowiczom" byłoby lżej. Dlatego takie rozwiązanie będzie tematem dzisiejszego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej.

W spotkaniu udział wezmą członkowie Komitetu (m.in. szef KNF, prezes NBP i minister finansów) oraz przedstawiciele wybranych banków komercyjnych.

Prezes NBP już wczoraj mówił, że będzie pytał bankowców, czy są w stanie uwzględnić ujemne stopy w Szwajcarii.

Marek Belka będzie dziś gościem "Kropki nad i" na antenie TVN24 o godz. 20.00.

Autor: mn//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości