"Najważniejsze wydarzenie w tym tygodniu". Są prognozy ekonomistów

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Kiedy będą obniżone stopy procentowe w Polsce? Odpowiada Adam Glapiński (wypowiedź z 5 stycznia 2023)
Kiedy będą obniżone stopy procentowe w Polsce? Odpowiada Adam Glapiński (wypowiedź z 5 stycznia 2023)TVN24
wideo 2/6
TVN24Kiedy będą obniżone stopy procentowe w Polsce? Odpowiada Adam Glapiński

Rada Polityki Pieniężnej w tym tygodniu zdecyduje o poziomie stóp procentowych. Dwudniowe posiedzenie decyzyjne rozpocznie się we wtorek. Zdaniem ekonomistów to najważniejsze wydarzenie w tym tygodniu na krajowym rynku finansowym. Jaką decyzję podejmie RPP podczas lutowego posiedzenia? Poniżej piszemy o prognozach ekonomistów największych banków w Polsce.

We wtorek, 7 lutego br. rozpocznie się decyzyjne, dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Główna, referencyjna stopa procentowa od października 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 proc. Jaką decyzję podejmie RPP podczas lutowego posiedzenia? Poniżej zebraliśmy prognozy ekonomistów.

Decyzję RPP powinniśmy poznać w środę.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

Ekonomiści PKO Banku Polskiego spodziewają się, że "Rada pozostanie w trybie wait and see (czekaj i patrz - red.), czekając zarówno na styczniową inflację jak i na marcową projekcję inflacyjną". "Także komunikat i konferencja prasowa Prezesa NBP raczej nie dostarczą nam więcej wskazówek co do przyszłego kursu polityki pieniężnej. Możliwe, że (warunkowe) stwierdzenia Prezesa NBP będą sugerować możliwość obniżek stóp procentowych w 'przewidywalnej' przyszłości (czyli zapewne koniec 2023/początek 2024) – wydaje się, że jest to także scenariusz rynkowy, więc nie powinien zrobić większego wrażenia na inwestorach" - napisali przedstawiciele największego banku w Polsce w poniedziałkowym komentarzu. 

Konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego zaplanowano na czwartek, 9 lutego. Konferencja ma się rozpocząć o godzinie 15.00.

Podobne prognozy przedstawiają ekonomiści Banku Pekao. "RPP pozostaje de facto w trybie wait and see i czeka na potwierdzenie obrania przez inflację trajektorii spadkowej (w pierwszej kolejności na marcową projekcję inflacyjną). Z tego względu następnym ruchem RPP będzie obniżka stóp proc., ale na dyskusję na ten temat jest za wcześnie" - podkreślili. "Posiedzenie lutowe nie przyniesie zatem ani zmian w polityce pieniężnej ani sygnałów dotyczących przyszłych zmian" - podsumowali.

Ekonomiści mBanku napisali, że "trudno oczekiwać jakiejkolwiek zmiany - stopy powinny pozostać na obecnym poziomie". "Nieco fermentu w grono Rady może zasiać dopiero marcowa projekcja. Dane układają się gołębio" - wskazali w poniedziałkowym komentarzu.

ING Bank Śląski oczekuje, że Rada pozostawi stopy procentowe bez zmian w oczekiwaniu na wyniki marcowej projekcji makroekonomicznej. "W naszej ocenie w 2023 nie będzie warunków do obniżek stóp procentowych z uwagi na uporczywie wysoką inflację bazową, chociaż stabilizacja lub wręcz spadki światowych cen energii (w tym paliw) będzie sprzyjała spadkowi głównego wskaźnika inflacji na przestrzeni najbliższych miesięcy" - wskazali ekonomiści tego banku.

PAP/Maciej Zieliński

Ekonomiści Banku Millennium również spodziewają się utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie. "Rada formalnie nie zakończyła cyklu podwyżek stóp procentowych, jednak w naszej ocenie kolejny ich wzrost jest mało prawdopodobny. W obliczu inflacji zbliżającej się do szczytu oraz coraz wyraźniejszego hamowania popytu krajowego RPP przyjęła strategię wait and see i powinna być ona zachowana także w lutym" - napisali..

W ich ocenie "ewentualne formalne zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych może nastąpić w marcu, kiedy opublikowana zostanie nowa projekcja inflacji i PKB". "Perspektywa obniżek stóp procentowych pozostaje odległa, ponieważ w warunkach ciasnego rynku pracy, płytszej recesji w Niemczech i otwarcia gospodarki Chin wygasanie presji cenowej ze strony popytu będzie następowało powoli" - wskazali ekonomiści Banku Millennium.

Zdaniem ekonomistów Credit Agricole "najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej". "Oczekujemy, że RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych (stopa referencyjna NBP równa 6,75 proc.). Styczniowa, czwarta z rzędu decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, była zgodna z deklarowaną w wypowiedziach publicznych przez prezesa NBP i niektórych członków Rady niechęcią do dalszego zaostrzenia polityki" - zauważyli.

W ich ocenie "wsparcie dla status quo w polityce pieniężnej stanowią również wypowiedzi A. Glapińskiego na styczniowej konferencji prasowej, który zaznaczył, że zdaniem NBP na koniec 2023 r. inflacja osiągnie jednocyfrowy poziom". "Decyzja o utrzymaniu niezmienionych stóp procentowych w tym tygodniu będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji" - zaznaczyli przedstawiciele Credit Agricole.

W komentarzu Santander Bank Polska czytamy, że "stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną bez zmian po raz piąty z rzędu, a Rada pozostanie w trybie oczekiwania na bardziej wiarygodne sygnały z gospodarki nt. tendencji w zakresie wzrostu gospodarczego i inflacji".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Pawel Bednarz/Shutterstock

Pozostałe wiadomości