Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego, który ma objąć butelki z tworzywa sztucznego o pojemności do 3 litrów. Projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do konsultacji w drugiej połowie tego roku.
"Aktualnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem ustawy zmieniającym przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który wprowadziłby system kaucyjny na wybrane rodzaje opakowań" – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w odpowiedzi na interpelację.
System kaucyjny ma objąć obszar całego kraju. "Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji" – wyjaśnił wiceminister.
System kaucyjny w Polsce
Jak przekazał, "w obecnie opracowywanym projekcie ustawy zaproponowano system kaucyjny, który obejmie butelki z tworzywa sztucznego o pojemności do 3l". "Możliwe, że system kaucyjny obejmie również i inne rodzaje opakowań" – zastrzegł Ozdoba.
"Należy przy tym zauważyć, że funkcjonujące w wielu krajach systemy kaucyjne obejmują opakowania napojów, a nie opakowania wszystkich produktów. Podobnie i w Polsce taki system objąłby opakowania napojów" – dodał.
Wiceminister zwrócił przy tym uwagę na przepisy dyrektywy 2019/904 w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, które zobowiązują do uzyskania poziomów zbierania butelek na napoje z tworzyw sztucznych docelowo do roku 2030 w wysokości 90 proc.
Od kiedy?
Zdaniem wiceszefa MKiŚ przedłużające się prace nad systemem kaucyjnym spowodowane były m.in. szerokimi konsultacjami dotyczącymi przyszłego kształtu systemu kaucyjnego. "Do Ministerstwa wpłynęły pisma organizacji non-profit, organizacji pozarządowych, związków i stowarzyszeń z obszaru gospodarki opakowaniami. Poruszane były w szczególności kwestie dotyczące rodzajów opakowań, które powinny zostać objęte systemem kaucyjnym, wysokości kaucji i jej różnicowania, zakresu podmiotów, które powinny tworzyć systemu czy też okresu przejściowego, w którym system byłby tworzony" – wyjaśnił Jacek Ozdoba.
Jak dodał, zorganizowano także robocze spotkania z przedstawicielami branż, do których będą adresowane projektowane przepisy.
Wiceminister przekazał także, że samo utworzenie systemu kaucyjnego będzie wymagało dodatkowego czasu. "Branża przedsiębiorców, która potencjalnie mogłaby być objęta systemem kaucyjnym szacuje, że utworzenie takiego systemu wymagać może okresu nawet 24 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów ustawy" – podał Ozdoba.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock