Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, zakładającą wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.
Nowela ma doprowadzić do ograniczenia patologii polegającej na wyłudzeniach VAT z użyciem tzw. znikających podatników. Ma też zapewnić większe dochody podatkowe, pewność działalności gospodarczej i równość zasad konkurencji.
Jakie zmiany
Wprowadzone rozwiązanie opiera się o zmianę technologii w systemie rozliczeń międzybankowych. Zmiana przepisów umożliwi podatnikowi zapłatę swojemu kontrahentowi faktury VAT w dwóch strumieniach finansowych: netto i VAT. Kwota netto będzie dostępna dla kontrahenta w tradycyjny sposób bez ograniczeń, VAT zaś będzie wpływał na specjalnie dedykowane temu konto. Podatnik będzie miał ograniczone możliwości dysponowania znajdującymi się tam kwotami. Pieniędzmi z tego konta będzie można płacić VAT poddostawcom - także na specjalne konto - lub regulować zobowiązanie VAT w rozliczeniach z fiskusem. Mechanizm ten będzie dobrowolny. Ustawa wprowadza system zachęt, który ma skłaniać przedsiębiorców do korzystania z niego, zwłaszcza w tych przypadkach, w których przedsiębiorca może mieć wątpliwości co do uczciwości swojego kontrahenta. Zachęty to m.in. przyspieszony do 25 dni zwrot VAT, brak stosowania sankcji w VAT, zwolnienie z odpowiedzialności solidarnej.
Termin wejścia w życie
Senat wniósł do ustawy kilka poprawek - jedna z nich zakłada przesunięcie wejścia w życie mechanizmu tzw. podzielonej płatności w przypadku VAT z 1 kwietnia na 1 lipca 2018 roku. Według szacunków resortu finansów w pierwszym roku split payment obejmie 30 procent firm, w drugim roku - 75 procent, w trzecim - 80 procent, a w 2022 roku - maksymalnie 90 procent. Ministerstwo Finansów szacuje też, że w 2018 roku plusy i minusy związane z wprowadzeniem zmian zniosą się, ale w 2019 roku powinny przynieść budżetowi 2 miliardy złotych.
Ocena
Ustawę o split payment pozytywnie ocenili przedstawiciele branży elektronicznej. "Stosowanie podzielonej płatności spowoduje zwiększenie wpływów z podatków do budżetu państwa oraz poprawi sytuację samych przedsiębiorców" – napisał w wydanym przez Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT "Cyfrowa Polska" oświadczeniu prezes ZIPSEE Michał Kanownik. Jednocześnie zdaniem ZIPSEE "Cyfrowa Polska", należy zrobić wszystko, aby w przyszłości taki mechanizm był stosowany przez przedsiębiorców obligatoryjnie. Tylko bowiem obligatoryjność podzielonej płatności, ich zdaniem, stanie się skuteczną bronią w walce z oszustami podatkowymi. Podpisana przez prezydenta ustawa zakłada dobrowolność stosowania rozwiązania. "Split payment to narzędzie, które może pomóc zwalczyć problem oszustw podatkowych kompleksowo. Jeśli stałby się obligatoryjny dla branż wrażliwych, jak np. sektor elektroniczny czy innych branżach szczególnie narażonych na oszustwa, byłaby to prawdziwa rewolucja" – mówi cytowany w oświadczeniu Michał Kanownik.
W jego przekonaniu większość firm z tego sektora na dowód tego, że działa transparentnie będzie dobrowolnie korzystać z mechanizmu podzielonej płatności. Sam Związek będzie ich do tego namawiał. "Split payment będzie bowiem ważnym elementem weryfikującym kontrahentów. Stosujące go firmy nie będą narażały się na ryzyko zawarcia transakcji z oszustem podatkowym. Tym bardziej, że ustawa przewiduje szereg ułatwień i profitów dla tych przedsiębiorców, którzy zdecydują się przejść na split payment" – ocenia Kanownik. ZIPSEE "Cyfrowa Polska" w oświadczeniu negatywnie ocenił że mechanizm wejdzie w życie później niż planowano, uznając, że "opóźnienie wprowadzenia rozwiązania w życie jest niepotrzebne i szkodliwe dla budżetu i biznesu". Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT "Cyfrowa Polska" to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży RTV i IT – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.
Autor: mb//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock