Mniej kredytów i droższe. To będzie decydujący rok dla banków?

ShutterstockOferta produktowa banków może się zawęzić - mówi Kołakowska

Prezes ING Banku Śląskiego Małgorzata Kołakowska oceniła, że rosnące wymogi kapitałowe oraz obciążenia banków mogą prowadzić do zmniejszenia akcji kredytowej oraz zawężenia oferty banków. Jej zdaniem 2016 r. będzie czasem analizy produktów pod tym kątem.

Wśród obciążeń, obok podatku bankowego i nowych wymogów kapitałowych, prezes wymieniła także zwiększoną składkę na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i ratowanie upadających banków – tylko w ubiegłym roku ING Bank Śląski wydał na te cele ok. 270 mln zł.

Skromniejsza oferta

- Banki będą przeglądać swoje produkty i jest bardzo prawdopodobne, że oferta produktowa może się zawęzić, bo okaże się, że niektóre produkty są nierentowne i wówczas trudno kontynuować ich oferowanie. Myślę też, że cena kredytu wzrośnie, bo wyższe wymogi kapitałowe są również skorelowane z marżą - powiedziała dziennikarzom prezes przy okazji obradującego w czwartek w Katowicach walnego zgromadzenia banku. Jej zdaniem symptomy takiej sytuacji już są widoczne po spadku akcji kredytowej na rynku w części korporacyjnej w pierwszych dwóch miesiącach tego roku, przy wysokich wymogach kapitałowych. - 2016 będzie pewnie rokiem dostosowawczym, rokiem przeglądu, analizy, natomiast w 2017 r. zapewne widoczne będą większe skutki decyzji, które zostały podjęte - ocenił Kołakowska, według której potrzebny jest przegląd produktów, a „wyższe wymogi kapitałowe pewnie będą wiązały się z oczekiwaniem wyższej rentowności, również produktów kredytowych”.

Duże obciążenie

Obciążeniem dla banków jest wprowadzony w tym roku tzw. podatek bankowy - ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych stanowi, że od lutego m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe są obłożone podatkiem wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów. - Podatek bankowy to duże obciążenie dla banków, które oznacza również, że rentowność instytucji finansowych będzie mniejsza, a co się z tym wiąże - mniejsza możliwość akumulacji kapitału w przyszłości, co oczywiście ma wpływ na akcję kredytową - powiedziała Kołakowska. Przypomniała, że od stycznia banki działają przy znacznie wyższych wymogach kapitałowych, a wobec tych, które mają istotne portfele kredytów hipotecznych we frankach, stosowane są dodatkowe wymogi kapitałowe. - W związku z tym mniejsza jest możliwość tworzenia kapitału, czyli zachowywania zysków w przyszłości; mniejsza pula potencjalnie może wpłynąć na akcję kredytową – uważa prezes ING Banku Śląskiego.

Bez akwizycji

Komentując możliwość akwizycji na rynku bankowym Kołakowska wskazała, że dla ING Banku Śląskiego istotniejszy od aktywności na rynku przejęć okazał się „silny wzrost organiczny”. - W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyliśmy bank o tyle, jakbyśmy zakupili i w pełni zintegrowali średniej wielkości bank. Nasz wzrost był większy niż akwizycja KredytBanku, BGŻ czy Nordei – podkreśliła prezes. W ciągu ostatnich sześciu lat wartość kredytów w ING Banku Śląskim wzrosła ponad 2,5-krotnie - z ok. 27 mld zł na koniec 2009 r. do blisko 69 mld zł w 2015 r. W tym samym czasie nastąpił prawie dwukrotny przyrost depozytów, z ok. 47 mld zł do niemal 90 mld zł. Liczba klientów banku wzrosła z 2,8 mln do ponad 4 mln obecnie. Towarzyszył temu wzrost rentowności – w ciągu sześciu lat nastąpiło podwojenie zysku. To większy wzrost niż przyniosła niejedna fuzja w sektorze bankowym. - Zawsze śledzimy to, co dzieje się na rynku i analizujemy, natomiast cieniem na rynku konsolidacji w obecnym czasie kładzie się niewiadoma, co stanie się z kredytami walutowymi. Każda akwizycja będzie obciążona tym ryzykiem, którego inwestor na ogół nie chce przejąć – wskazała prezes, przypominając, że również regulator uważa, iż przy sprzedaży takiego banku należy wyodrębnić portfel kredytów walutowych. - Wydaje mi się, że dopóki nie będzie czytelnego rozwiązania, co dzieje się z kredytami walutowymi, takie akwizycje mogą nie mieć miejsca - podsumowała Kołakowska.

Na początku marca ówczesny wiceminister finansów Konrad Raczkowski powiedział, że w 2016 r. upadnie kilka małych banków, co pozostanie bez wpływu na polski system finansowy. Dodał jednak, że ich upadki nie będą efektem wprowadzenia podatku bankowego, a niewłaściwego zarządzania i nadzoru. Za te słowa został zdymisjonowany.

Natomiast bankowcy zrzeszeni pod egidą Związku Banków Polskich od miesięcy apelują przeciwko "dokręcaniu śruby" sektorowi. - Banki będą reagować na wejście w życie podatku bankowego; skutkiem może być nie tylko podwyższanie marż, ale także zmniejszenie akcji kredytowej - mówił jeszcze w minionym roku wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek.

Nowa platforma

Prezes ING przypomniała także, że w ubiegłym roku ING Bank Śląski uruchomił nową platformę internetową dla klientów indywidualnych, W tym roku zamierza rozwijać jej funkcjonalność, uruchomić część przeznaczoną dla przedsiębiorców (m.in. mikrofirm i osób samozatrudnionych), a także zaprezentować nową odsłonę bankowości dla biznesu. Bank ma obecnie 395 oddziałów i placówek stacjonarnych; zamierza nadal stopniowo zmniejszać sieć, ale nie planuje w tym zakresie gwałtownych działań. - Wszystko zależy od tego, jak szybko kanały mobilne czy zdalne przejmą obsługę klientów w stopniu ich satysfakcjonującym. Widzimy ten wzrost, ale to nie jest jeszcze taki moment, żeby mówić o gwałtownej redukcji sieci - zapewniła prezes. Akcjonariusze banku zdecydowali w czwartek m.in. o wypłacie dywidendy za ubiegły rok w kwocie 4,30 zł na akcję. W sumie na wypłatę dywidendy przeznaczono 559,43 mln zł, czyli prawie połowę ubiegłorocznego zysku banku. Wypłata dywidendy nastąpi 5 maja. Zysk netto banku w 2015 r. wyniósł niespełna 1 mld 140 mln zł.

Frankowicze i banki czekają na wyliczenia KNF. Gorąca dyskusja w TVN24 BiS:

Frankowicze i banki czekają na wyliczenia KNF. Gorąca dyskusja w TVN24 BiS
Frankowicze i banki czekają na wyliczenia KNF. Gorąca dyskusja w TVN24 BiSTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Biznes posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Sam Altman wraca na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI - potwierdziła firma w oficjalnym komunikacie. Wcześniej szef jednej z najważniejszych firm technologicznych świata został niespodziewanie odwołany ze stanowiska.

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Autor:
mp/ams
Źródło:
CNN

Bojkot reklamodawców może zabić firmę - stwierdził właściciel platformy X (dawniej Twitter) Elon Musk w wywiadzie na konferencji "New York Timesa". Ekscentryczny miliarder odniósł się do reklamodawców, którzy używają według niego "szantażu pieniędzmi" i w wulgarny sposób powiedział im, by odeszli. Przyznał także, że błędem było zamieszczenie wpisu popierającego antysemickie teorie.

Musk wulgarnie odniósł się do odchodzących z platformy X reklamodawców

Musk wulgarnie odniósł się do odchodzących z platformy X reklamodawców

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Stacja TVN24 jest liderem rankingu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" Instytutu Monitorowania Mediów. W październiku 2023 roku TVN24 odnotowała ponad 4,9 tysiąca cytowań przez inne redakcje. Na podium znalazły się także RMF FM oraz "Rzeczpospolita".

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ministerstwo Finansów ostrzegło w czwartek przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

Metoda "na fiskusa". Oszuści znaleźli nowy sposób

Metoda "na fiskusa". Oszuści znaleźli nowy sposób

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Senat zaakceptował bez poprawek nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu. Regulacja zakazuje handlu w Wigilię większym placówkom, bez ograniczeń sklepy będą mogły za to działać w niedziele 10 i 17 grudnia.

Zmiany w zakazie handlu. Jest decyzja Senatu

Zmiany w zakazie handlu. Jest decyzja Senatu

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Odbyły się rozmowy pomiędzy protestującymi na przejściu granicznym w Medyce a nową minister rolnictwa. Co dalej z ich protestem? - Przede wszystkim bardzo by chcieli, żeby ktoś pojawił się tutaj na miejscu. Rozmowy, o których mówimy, doszło do nich pod Warszawą. Jedyną reakcją przewoźników na to, co tam usłyszeli, była zapowiedź, że nie rozszerzą swojego protestu, co byłoby piekielną niewygodnością, dla i tak zmęczonych czekaniem ukraińskich przewoźników - relacjonuje reporter TVN24 Konrad Borusiewicz, obecny na miejscu akcji protestacyjnej.

Protest na granicy. "Ukraiński rząd stoi za swoimi kierowcami, jest sprytniejszy od polskiego"

Protest na granicy. "Ukraiński rząd stoi za swoimi kierowcami, jest sprytniejszy od polskiego"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

W złożonym przez Koalicję Obywatelską (KO) i Trzecią Drogę (TD) projekcie, który dotyczy zamrożenia cen energii, znalazły się dodatkowo regulacje dotyczące budowy farm wiatrowych na lądzie. "Pierwsza wrzutka nowego Sejmu" - napisał w komentarzu wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusz Pączka. - Na komisji energii chcemy wsłuchać się we wszystkie głosy stron, które różne uwagi, mamy nadzieję merytoryczne, będą zgłaszać - wyjaśniła posłanka TD Paulina Hennig-Kloska.

Nieoczekiwany dodatek do projektu w sprawie rachunków za prąd. "Pierwsza wrzutka nowego Sejmu"

Nieoczekiwany dodatek do projektu w sprawie rachunków za prąd. "Pierwsza wrzutka nowego Sejmu"

Autor:
kris/dap,
ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W czwartek Tesla ma rozpocząć dostawy elektrycznego pick-upa Cybertruck - podał Reuters. Agencja wyjaśniła, że Elon Musk złagodził oczekiwania inwestorów, powołując się na problemy ze zwiększeniem produkcji tego, co nazwał "radykalnym" produktem.

Nowe cacko Muska w końcu ma zacząć trafiać do klientów

Nowe cacko Muska w końcu ma zacząć trafiać do klientów

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Ewentualne postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu miałoby niewielkie i jedynie krótkotrwałe przełożenie na rynki finansowe - stwierdził w czwartek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. - Jeżeli mieliśmy do czynienia z łamaniem prawa, to taki wniosek byłyby zasadny - wyjaśnił, przestrzegając jednocześnie przed "teatrem politycznym" w tej sprawie.

Członek RPP o kwestii Trybunał Stanu dla prezesa NBP. "To jest jakiś sygnał"

Członek RPP o kwestii Trybunał Stanu dla prezesa NBP. "To jest jakiś sygnał"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

Klienci korzystający z usług Poczty Polskiej nadali w okresie tegorocznego Black Week o ponad 46 procent więcej przesyłek niż w analogicznym okresie 2022 roku. Zwiększone zainteresowanie zakupami w tym okresie potwierdzają również dane PKO BP, z których wynika, że wydatki kartowe klientów tego banku znacząco wzrosły.

Gorący okres w handlu. Skokowy wzrost liczby paczek

Gorący okres w handlu. Skokowy wzrost liczby paczek

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes/TVN24 Biznes

Od wielu lat wprowadzane są przepisy, które mają zapobiegać powstawaniu klitek sprzedawanych jako mikroapartamenty - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Najnowsza próba to przepisy wchodzące w życie 1 kwietnia 2024 roku. 

Bat na deweloperów. Będą nowe przepisy

Bat na deweloperów. Będą nowe przepisy

Autor:
JW/dap
Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Inflacja w listopadzie 2023 roku wyniosła 6,5 procent rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy prognozowali, że ceny rosły w tempie 6,6 procent.

Inflacja w listopadzie. Tak szybko rosły ceny

Inflacja w listopadzie. Tak szybko rosły ceny

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Produkt Krajowy Brutto Polski w trzecim kwartale 2023 wzrósł o 0,5 procent rok do roku w porównaniu ze spadkiem 0,6 procent w drugim kwartale - wynika z komunikatu GUS. W szacunku flash GUS podał, że PKB w trzecim kwartale wzrósł o 0,4 procent.

PKB w górę. Znamy najnowsze dane

PKB w górę. Znamy najnowsze dane

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w październiku 2023 roku wzrosła w Polsce o 360,6 procent rok do roku, do poziomu 9,725 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jak wyjaśniono, to najwyższa kwota w historii rynku.

Padł rekord na rynku. "Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii"

Padł rekord na rynku. "Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii"

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Ostatnie godziny na dokumenty w sprawie tak zwanego 300 plus. W czwartek mija termin na składanie wniosków dotyczących rządowego programu Dobry start, w ramach którego można otrzymać jednorazowo 300 złotych na każde uczące się dziecko. Przysługuje ono raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat.

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Nie wszyscy kierowcy zatankują od 1 stycznia popularną benzynę 95. Już za miesiąc to paliwo będzie miało inny skład i nie będzie nadawało się do każdego samochodu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nawet specjalną wyszukiwarkę dla kierowców. Można na niej sprawdzić, do jakiego samochodu zmienione paliwo nie jest zalecane. Materiał programu "Polska i Świat".

Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana

Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24

Po ataku hakerów na ALAB Laboratoria infolinia Biura Informacji Kredytowej jest "ekstremalnie obciążona". - Klienci pytają głównie, jak się uchronić przed ryzykiem wyłudzenia - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z biura prasowego BIK.

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Santander Bank Polska od 29 listopada wprowadził do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 procent" - poinformował bank w komunikacie. Pierwotnie miało się to stać 20 listopada.

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Kobiety są głównym celem nienawiści w internecie, w tym wulgarnego języka, molestowania i przemocy seksualnej - wynika z ogłoszonego w środę raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Autor:
/dap
Źródło:
PAP