TVN24 Biznes | Pieniądze

"Ważna zmiana" w Polskim Ładzie. Chodzi o ulgę dla klasy średniej

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Polski Ład i rządowy algorytm
Polski Ład i rządowy algorytmTVN24
wideo 2/5
TVN24Polski Ład i rządowy algorytm

Szykuje się "ważna zmiana" w Polskim Ładzie. Klub Parlamentarny PiS zgłosi w środę poprawkę, wprowadzającą ulgę dla klasy średniej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na skali podatkowej i zarabiają do 13 tysięcy złotych - poinformował na Twitterze szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

"Ważna zmiana w Polskim Ładzie. Premier Mateusz Morawiecki rekomendował klubowi PiS zgłoszenie poprawki wprowadzającej ulgę dla klasy średniej dla osób prowadzących JDG, które rozliczają się na skali podatkowej i zarabiają do 13 tys. zł." - napisał na Twitterze Schreiber.

Dodał, że poprawka jeszcze w środę zostanie zgłoszona w Sejmie.

Polityk doprecyzował, że ulga będzie dotyczyła tych, co mają przychód zaliczany do przychodu z działalności gospodarczej w przedziale ok. 70-132 tysięcy złotych rocznie.

"Rozwiązanie zrównujące tych na skali podatkowej przy uop (umowa o pracę-red.) i jdg. To spowoduje, że do ok 150 tys. rocznie nikt na skali podatkowej nie będzie stratny" - wyjaśnił polityk.

Ulga dla klasy średniej

W projekcie ustawy skierowanej do Sejmu znajduje się zapis, że prawo do tzw. ulgi dla klasy średniej mają podatnicy, którzy uzyskują przychody "ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy w wysokości mieszącej się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł (odpowiednio miesięcznie – dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek – w wysokości od 5 701 zł do 11 141 zł)".

Po wprowadzeniu poprawki, o której pisał Schreiber, kategoria podatników mogących z ulgi skorzystać zostanie rozszerzona o osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się na zasadach ogólnych (przy użyciu skali podatkowej).

Sama ulga ma kształt algorytmu "w przedziale przychodowym od 68 412 zł do 133 692 zł", który wynika z „kompleksowych zasad podatkowego Polskiego Ładu oraz uwzględnia elementy zasadnicze przy rozliczeniu podatku PIT w ramach źródła stosunek pracy (np. koszty pracownicze, czy składki ZUS i NFZ płacone przez pracowników)".

W środę w Sejmie ma odbyć się drugie czytanie rządowego projektu zmian podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie. Przewiduje on m.in. podwyższenie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla podatników obliczających podatek według skali podatkowej, podwyższeniu do 120 tys. zł progu dochodów, po przekroczeniu którego ma zastosowanie 32 proc. stawka podatku, wprowadzeniu ulgi dla klasy średniej, zmianie zasad ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców czy likwidacji możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości