TVN24 Biznes | Pieniądze

Zmiany w podatkach i pułapka na rodziców. Do zwrotu może być nawet kilkanaście tysięcy złotych

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Narkiewicz-Tarłowska o nowej uldze dla rodzin wielodzietnych
Narkiewicz-Tarłowska o nowej uldze dla rodzin wielodzietnychTVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSNarkiewicz-Tarłowska o nowej uldze dla rodzin wielodzietnych

Ulga dla rodzin 4+ może spowodować, że rodzice zamiast zyskać, mogą dopłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych podatku. Jak pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita", stanie się tak gdy jedno z dorosłych dzieci zarobi niewiele ponad 3 tysiące złotych.

Jak pisze "Rz", Polski Ład wprowadza kilka nowych ulg, które pozwolą znacznie zaoszczędzić na PIT. Skorzystają m.in. rodzice z czwórką dzieci, którzy mogą zarabiać bez podatku nawet do 231 tys. zł rocznie. Rodzice mogą jednak łatwo stracić do niej prawo. Wystarczy, że jedno z dzieci jest pełnoletnie i uzyska dochód przekraczający 3089 zł rocznie.

Gazeta dodaje, że jeśli rodzice korzystali z tej ulgi w ciągu roku, w zależności od swoich dochodów będą musieli zwrócić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Resort finansów w poradniku dedykowanym uldze dla rodzin 4+ wyjaśnia, że jeżeli rodzice przestają spełniać warunki uprawniające do stosowania ulgi (np. jedno z czworga dzieci, pełnoletnie uzyskało w roku podatkowym z pracy na etacie dochody powyżej 3089 zł), należy poinformować o tym pracodawcę lub zleceniodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji przestanie on stosować ulgę najpóźniej od następnego miesiąca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ulga dla rodzin 4+

W myśl przepisów dotyczących ulgi dla rodzin 4+ zwolnione od podatku dochodowego zostają przychody (każdego z rodziców oddzielnie) do wysokości 85 528 zł. Rodzice, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), będą mogli też korzystać z 30 tys. zł kwoty wolnej. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że z ulgi może skorzystać 110 tys. rodziców. Mogą na tym zyskać łącznie nawet 335 mln zł.

Ulga przysługuje podatnikowi w związku z wychowywaniem dzieci: - małoletnich, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów, - pełnoletnich, otrzymujących zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów, oraz - pełnoletnich do ukończenia 25. roku życia, uczących się.

Przy czym podatnik skorzysta z ulgi, jeśli dzieci pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, uczące się, w roku podatkowym nie stosowały na przykład przepisów dotyczących 19 proc. podatku liniowego lub nie uzyskały dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub 19 proc. podatkiem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł.

Przykłady ulgi dla rodzin 4+

Ministerstwo Finansów wylicza, że rodzina 2+4, w której małżonkowie zarabiają wspólnie 11 500 zł brutto miesięcznie, zyska rocznie aż 8 945 zł. Małżonkowie nie dość, że nie zapłacą ok. 2 000 zł podatku, który płacili przed reformą, to jeszcze dostaną od państwa ok. 6 900 zł (zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci) - wyjaśnia resort.

Z kolei rodzina 2+4, gdzie jeden z małżonków zarabia 10 tys. zł brutto, a drugi nie pracuje (wychowuje dzieci), zyska rocznie 8018 zł.

Ulga dla rodzin 4+ może być zastosowana już w trakcie roku, ale ostateczne jej rozliczenie nastąpi w zeznaniu rocznym. Aby pracodawca lub zleceniodawca przy obliczaniu zaliczki na podatek mógł stosować ulgę dla rodzin 4+, należy złożyć stosowne oświadczenie na piśmie

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vitalinka/Shutterstock

Pozostałe wiadomości