Nagroda Nobla bez podatku? Ministerstwo wyjaśnia

Pieniądze

Reakcje na sukces Olgi Tokarczuk niekiedy zdumiewająFakty TVN
wideo 2/19

Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od Nagród Nobla w najbliższych dniach zostanie przekazany do konsultacji zewnętrznych - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk we wtorek odbierze złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

Transmisję obejrzeć będzie można w TVN24 i na tvn24.pl.

Zwolnienie z podatku

"Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od Nagród Nobla w najbliższych dniach zostanie przekazany do konsultacji zewnętrznych" - napisał w poniedziałek na Twitterze Paweł Jurek.

Rzecznik resortu finansów podkreślił, że regulacja nie będzie dotyczyła jedynie Olgi Tokarczuk.

"Rozporządzenie będzie dotyczyć także przyszłych polskich laureatów tej prestiżowej nagrody" - wyjaśnił.

Nagroda dla Polki

W październiku Szwedzka Akademia przyznała literacką Nagrodę Nobla Oldze Tokarczuk - "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". To pierwsza literacka Nagroda Nobla dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go poetka Wisława Szymborska.

Krótko po tym ówczesny minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ogłosił, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Pogratulował jednocześnie Oldze Tokarczuk zdobycia nagrody. Jak wyjaśnił wówczas Jurek, projektowane rozporządzenie ministra Kwiecińskiego w sprawie zaniechania poboru podatku od przychodów z Nagrody Nobla zakłada, że każdy reprezentant Polski, który otrzyma tę nagrodę, nie będzie musiał odprowadzać od niej podatku. - Jest to absolutnie wyjątkowa nagroda i wyjątkowy sukces, który ma bezcenne znaczenie dla promocji naszego kraju na całym świecie – powiedział rzecznik resortu finansów. - Zresztą nie jest to pierwsza taka sytuacja – zauważył. Przypomniał, że stosowne przepisy, zaproponowane przez ówczesnego ministra finansów sprawiły, że podatku od tej nagrody nie musiała również odprowadzać Wisława Szymborska. - Decyzja ministra Jerzego Kwiecińskiego nie dotyczy tylko personalnie jednej konkretnej osoby, ale wprowadza regułę na przyszłość. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem każdy, kto jako reprezentant Polski otrzyma nagrodę Nobla, nie będzie musiał odprowadzać podatku PIT od przychodów z nią związanych – wyjaśnił Jurek. Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Olga Tokarczuk otrzyma w ramach Nagrody Nobla 9 milionów koron szwedzkich, co w przeliczeniu na polską walutę daje niemal 3,6 miliona złotych.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP