Sejm przegłosował ustawę, która poszerza krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Do zwolnienia będą mieć prawo między innymi wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.
Za przyjęciem regulacji opowiedziało się 452 posłów, nikt nie był przeciw, a od głosu wstrzymało się 4 posłów. Projekt, którego autorem są posłowie Koalicji Obywatelskiej, trafił do Sejmu w grudniu ubiegłego roku.
Podatek od spadków i darowizn
Zgodnie z ustawą zwolnienie od podatku nabycia w drodze dziedziczenia lub darowizny przysługuje osobom, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka.
"Dzieci w zastępczej opiece rodzinnej wychowywane są w większości przypadków przez całe swoje dzieciństwo. Dziecko w Rodzinnym Domu Dziecka czy rodzinie zastępczej w wielu przypadkach uważa swoich opiekunów za prawdziwych rodziców i odwrotnie- opiekunowie uważają je za własne już do końca życia" - mogliśmy przeczytać w uzasadnieniu do ustawy.
Zdaniem autorów nowych przepisów "rodzice czy też opiekunowie zastępczy w Rodzinnych Domach Dziecka powinni mieć możliwość przekazania darowizny lub spadku na podstawie testamentu swoim podopiecznych bez narażania ich na obciążenia podatkowe, których wysokość często przekracza możliwości finansowe podopiecznych".
Nowe rozwiązania obejmują rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze i inne formy opieki sprawowanej przez osoby spokrewnione i niespokrewnione, definiowane w ustawie o pieczy zastępczej.
"Ustawa jasna i oczywista"
Podczas środowej dyskusji w Sejmie posłowie ocenili projekt jako "słuszny i oczekiwany". - To ustawa jasna i oczywista - podkreślił Tadeusz Cymański z Prawa i Sprawiedliwości. Zwrócił uwagę, że "o ile ze zwolnienia ze spadku korzystają zstępni, najbliższa rodzina, o tyle osoby, których los doświadczył w sposób szczególny powinny być w pierwszej kolejności tym objęte".
Krystyna Skowrońska z KO, podkreśliła, że projekt odpowiada na "potrzebę więzi rodzinnych, nie tylko biologicznych" i wyraziła nadzieję, że "znajdzie on szczęśliwy finał". Z kolei Maciej Konieczny z Lewicy zaznaczył, że przepisy zwalniające od spadków i darowizn osoby tworzące rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka sprawią, że "państwo będzie dla ludzi".
Również Krzysztof Paszyk, wypowiadający się w imieniu klubu parlamentarnego Koalicja Polska-Polskie Stronnictwo Ludowe-Kukiz15, ocenił, że słuszny jest postulat zrównania sytuacji osób pozostających pod pieczą zastępczą z sytuacją występującą w rodzinach naturalnych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock