Rewolucja w rozliczeniach PIT. "Zmiana spodoba się podatnikom"

Pieniądze

Najważniejsze zmiany w podatkachtvn24bis.pl
wideo 2/4

Samodzielnie lub z pomocą urzędu skarbowego - w taki sposób deklarację PIT za 2017 rok przygotują podatnicy. Wypadła za to możliwość rozliczenia podatku dochodowego przez zakład pracy. - Pracodawcom odejdzie obsługa dodatkowych 400 tysięcy papierowych dokumentów - ocenia Katarzyna Miazek z Tax Care. Zdaniem Joanny Narkiewicz-Tarłowskiej z PwC podatnicy chętniej sięgną po możliwość sporządzenia zeznania przez urząd skarbowy.

Do tej pory pracownik, który uzyskiwał dochody tylko u jednego pracodawcy, mógł skorzystać z pomocy zakładu pracy w rozliczeniu PIT-u. By sięgnąć po taką możliwość trzeba było złożyć na początku stycznia odpowiedni wniosek u pracodawcy, a ten - gotowe rozliczenie wysyłał do urzędu skarbowego.

Teraz jednak taka możliwość znika.

Pomoc skarbówki

Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie w marcu tego roku. "Z tej formy rozliczenia korzysta niewielka liczba podatników - w 2016 roku płatnicy rozliczyli zeznania podatkowe za około 421 tysięcy pracowników" - tłumaczył resort finansów w uzasadnieniu do projektu. W 2017 roku rozliczyło się w ten sposób około 397 tysięcy osób.

- Dane nie dziwią, bo zlecenie sporządzenia rocznego PIT-a pracodawcy oznaczało brak możliwości korzystania z ulg podatkowych, w tym brak możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem - ocenia Katarzyna Miazek, ekspert do spraw analiz podatkowych i ekonomicznych Tax Care.

Ministerstwo założyło, że upowszechnienie rozliczenia rocznego dokonywanego przez fiskusa "spowoduje zmniejszenie zainteresowania dotychczasową dostępną formą rozliczenia pracownika przez pracodawcę". Dlatego taka możliwość znika. - Pracodawcom odejdzie obsługa dodatkowych około 400 tysięcy papierowych dokumentów - dodaje Miazek.

W rozliczeniach za 2017 rok podatnik będzie miał do wyboru: samodzielne wypełnienie i złożenie deklaracji bądź wnioskowanie o jej sporządzenie do skarbówki. Drugie rozwiązanie weszło także w połowie marca, jednak przez niecały miesiąc skorzystało z niego niewielu podatników.

"Trudno jest oszacować liczbę podatników, którzy skorzystają z pomocy urzędu skarbowego w rozliczeniu podatku dochodowego za 2017 rok. Spodziewamy się jednak, że zainteresowanie ze strony podatników będzie większe niż w zakresie rozliczenia za 2016 rok" - prognozują przedstawiciele Ministerstwa Finansów w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Jeżeli podatnik będzie chciał skorzystać z pomocy skarbówki, będzie musiał złożyć przez internet odpowiedni wniosek (PIT-WZ). Dla ułatwienia dokument można przesłać także za pośrednictwem bankowości elektronicznej. - Wypełniony roczny PIT wygeneruje się automatycznie i w ciągu 5 dni trafi do podatnika na wskazany przez niego adres e-mail. Będzie go mógł zaakceptować lub odrzucić - wskazuje Katarzyna Miazek.

Wygodne rozwiązanie

Zdaniem Joanny Narkiewicz-Tarłowskiej, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC, podatnicy chętnie sięgną po możliwość sporządzenia zeznania przez urząd skarbowy. - W porównaniu bowiem do dotychczasowej możliwości sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez pracodawcę, mamy na to o wiele dłuższy termin - do 15 kwietnia, a nie do 10 stycznia - wyjaśnia.

Na wydłużenie podatkowych terminów zwraca także uwagę Katarzyna Miazek. Z tego powodu, jak dodaje, "likwidacja PIT-40 powinna podobać się pracownikom".

Joanna Narkiewicz-Tarłowska zwraca ponadto uwagę, że możliwość rozliczenia przez fiskusa będzie dotyczyła większej grupy podatników. Wśród nich są rozliczający się z małżonkiem lub osoby samotnie wychowujące dziecko.

Ponadto także korzystający z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów ze względu na położenie zakładu pracy poza miejscowością zamieszkania lub ze względu na posiadanie imiennych biletów okresowych, których wartość przekracza koszty ryczałtowe, podatników korzystających z ulgi rehabilitacyjnej, ulgi prorodzinnej oraz chcących przekazać 1 procent podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jak podkreśla ekspert, rozwiązanie to może być wygodne dla podatników.

Brak odpowiedzialności za błędy

Co ważne, w przypadku wnioskowania o sporządzenie wniosku do skarbówki, podatnicy nie będą ponosić odpowiedzialności za ewentualne błędy w rozliczeniu podatku.

- W przypadku bowiem stwierdzenia przez urząd skarbowy, że sporządzone przez niego zeznanie zawiera błędy lub oczywiste omyłki powstałe z winy urzędu, koryguje on zeznanie, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień - wskazuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Od zaległości podatkowych związanych z taką korektą zeznania nie będzie się naliczać odsetek za zwłokę za okres od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku do dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu.

Dodatkowo, zgodnie ze zmienionym Kodeksem karnym skarbowym, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe podatnik, który złożył zeznanie, w przypadku gdy zawiera ono błędy lub oczywiste omyłki powstałe z winy organu podatkowego lub płatnika.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock